Biznes

TK orzekł: byli funkcjonariusze SB z niższymi świadczeniami

16.06.2021 16:44

fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Trybunał Konstytucyjny rozwiał wątpliwości w sprawie ustawy dezubekizacyjnej: obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa jest konstytucyjne.

Rząd obniżył emerytury i renty byłym działaczom Służb Bezpieczeństwa PRL. Taki wyrok w 2017 roku spadł na prawie 40 tys. seniorów, którzy mieli związek z aparatem bezpieczeństwa. Wówczas weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która jak się okazuje, ma wiele luk.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła sprawa milicjanta, któremu na mocy nowych przepisów obniżono rentę inwalidzką. Trybunał uznał, że prawo do takiego świadczenia mężczyzna nabył „w sposób niegodziwy”, aczkolwiek jednak państwo nie pozostawi go bez środków do życia.

Dezubekizacja. TK: obniżenie świadczeń dla byłych funkcjonariuszy SB

Jeszcze w 2019 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skierował do TK wniosek o zbadanie konstytucyjności zapisów ustawy dezubekizacyjnej. Mowa o zapisie, który przewiduje, że wysokość obniżonego byłemu funkcjonariuszowi świadczenia nie może przekraczać przeciętnego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Sprawa dotyczyła odwołania byłego funkcjonariusza milicji od decyzji o obniżeniu mu policyjnej renty inwalidzkiej na podstawie ustawy dezubekizacyjnej. Krakowski sąd zauważył, że w wielu przypadkach znacząca obniżka świadczenia „narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej oraz zasadę równości”.

Trybunał był jednak przeciwnego zdania. Zgodnie z orzeczeniem, przepis ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie którego obniżono renty inwalidzkie byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL, jest zgodny z konstytucją. Prawie 40 tys. osób, których dotyczy ustawa, nie będzie zatem zarabiać więcej niż 2,5 tys. zł. Tyle bowiem wynosi przeciętna emerytura z ZUS. Renty zaś zwykle nie przekraczają kwoty 2 tys. zł. TK zapewnił jednak, że seniorzy z przeszłością związaną z SB, nie zostaną pozbawieni środków do życia.

Pomimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego 

 

Uzasadnienie TK

Orzeczenie nie było jednogłośne. Zdania odrębne zgłosili sędziowie: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.

Zagłosuj

Weź udział w sondzie

Oddaj swój głos

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

RadioZET.pl/PAP

Object(eZContentObjectAttribute)
Przeczytaj więcej
Przejdź na stronę główną