Załamanie kursu złotego? Dziś i w piątek kluczowe wydarzenia z USA

Olga Papiernik
31.01.2018 16:00
Załamanie kursu złotego? Dziś i w piątek kluczowe wydarzenia z USA
fot. Agencja Gazeta

Ostatnie miesiące to silna aprecjacja polskiej waluty, która powinna cieszyć importerów oraz osoby myślące o wyjeździe zagranicznym, a jednocześnie powodująca niepokój wśród eksporterów oraz przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej. Silny złoty może jednak stracić na sile już dzisiaj!

Silny złoty zagrożeniem dla gospodarki?

Dobre dane z polskiej gospodarki (w tym szacunkowy 4,6% wzrost PKB!) oraz ożywienie gospodarcze w największych gospodarkach świata powodują, że ostatni rok był dla złotego wyśmienity. Kurs polskiej waluty w relacji do euro umocnił się o 38 groszy, a do dolara amerykańskiego aż o 97 groszy!

Euro na początku 2017 roku kosztowało 4,50PLN:

1

Źródło: xStation, USDPLN 1 rok

Za dolara na początku 2017 roku płaciliśmy blisko 4,78PLN:

2

Źródło: xStation, USDPLN 1 rok

Tak duże spadki to zasługa również tzw. „efektu bazy”, tzn. złoty po silnym osłabieniu w 2016 roku miał spory zakres do umocnienia, a zarówno czynniki wewnętrzne (lokalne) oraz w głównej mierze czynniki zewnętrzne (z zagranicy) umożliwiły umocnienie polskiej waluty.

Silna złotówka niesie również negatywne skutki dla realnej gospodarki. W ostatnim czasie do zmian na rynku walutowym odnieśli się przedstawiciele branży drobiarskiej, którzy ostrzegli, że kolejne osłabienie EURPLN o 2% mogłaby spowodować straty w branży na poziomie 520 mln PLN. Taka sytuacja mogła by spowodować podwyżkę kolejnego (po maśle i jajkach) dobra konsumpcyjnego.

Problem silnego złotego dostrzega również jeden z członków RPP, Eryk Łon, stwierdzając, że dalsza aprecjacja waluty może prowadzić do…decyzji RPP o obniżce stóp procentowych!

Czy złoty jest przewartościowany? Z długoterminowej perspektywy polska waluta wróciła do „przeciętnych” kwotowań, które mogliśmy obserwować w latach 2009-2017, więc nie są to historyczne minima (do których jeszcze daleko). Dalsza aprecjacja złotego w głównej mierze będzie uzależniona od czynników zewnętrznych, takich jak stan gospodarki UE oraz USA. 

Warto więc obserwować wydarzenia z zagranicy, które mogą mocno wpłynąć na kurs złotego – w tym tygodniu warto mieć na uwadze przynajmniej dwa terminy:

Ważne posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED)

Zazwyczaj obserwatorzy rynków finansowych uważnie śledzą posiedzenia FED, ponieważ decyzje podejmowane przez tę instytucję ws. polityki monetarnej mają przełożenie na większość giełd oraz walut.Styczniowe spotkanie zapowiada się ciekawie również ze względu na zmiany personalne, które będą kluczowe dla decyzji w perspektywie kolejnych lat.Po 4 latach schodzi ze stanowiska szefa FED Janet Yellen , a zastąpi ją nominowany przez prezydenta Trumpa Jerome Powell, który jako pierwszy przewodniczący w historii szef FED nie będzie doktorem nauk ekonomicznych.Rynek również spekuluje, że nowy przewodniczący będzie starał się wdrożyć postulowane przez Trumpa regulacje dotyczące zmniejszenia ograniczeń dla funkcjonowania sektora bankowego.Niepewność związana z kierunkiem polityki, na jaki zdecyduje się nowy szef FED przekłada się również na słabość amerykańskiej waluty. Oprócz zmian na szczycie władzy, zmianie ulegnie skład Federalnego komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej).

Co może zrobić FED?

Głównym narzędziem, które wykorzystuje Amerykańska Rezerwa Federalna, jest zmiana kosztu pieniądza poprzez ustalanie poziomu stóp procentowych. Podwyżka stóp powoduje ucieczkę kapitału z krajów rozwijających się (w tym z Polski), co powoduje osłabienie lokalnej waluty oraz spadki na lokalnych giełdach. Dzisiejsze posiedzenie należy jednak do tych „uboższych”, tzn. bez konferencji z udziałem dziennikarzy. Brak konferencji wpływa również na prognozy analityków rynkowych dotyczących prawdopodobieńtwa zmiany poziomu stóp na dzisiejszym posiedzeniu.

Prognozowane poziom stóp po styczniowym spotkaniu.

3

Źródło: CME Group

Według CME Group prawdopodobieństwo pozostawienia stóp bez zmian po posiedzeniu FED w styczniu 2018 wynosi aż 95,4%.

Jeśli dzisiejsze posiedzenie nie powinno wnieść nic nowego do polityki monetarnej, dlaczego podejrzewa się, że może ono załamać kurs złotego? Kluczowy dla rynków finansowych będzie opublikowany po spotkaniu FED komunikat, który przedstawi nastawienie decydentów do kierunku polityki monetarnej. Z punktu widzenia sytuacji na rynku walutowym (osłabienie dolara) oraz szybkiego ożywienia gospodarczego w Stanach, komunikat może mieć wydźwięk „jastrzębi”, sygnalizujący zbliżające się podwyżki stóp (prawdopodobnie w marcu). Taka retoryka umożliwi otwarcie drogi do stopniowego ochładzania gospodarki i jednoczesnego umacniania waluty. Konsekwencje takiego scenariusza będą widoczne na wycenie złotego, który może osłabić się do amerykańskiej waluty.

Komunikat po posiedzeniu FED w środę 31.01 o godzinie 20:00.

Koniec tygodnia jeszcze bardziej istotny dla PLN!

W piątek 2 lutego zostanie opublikowany miesięczny raport dotyczący rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Raport ma ogromne znaczenie dla wspomnianych wcześniej decydentów z Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, co jednocześnie przekłada się na jego duży wpływ na rynki finansowe. Najważniejsze odczyty to zmiana w zatrudnieniu pozarolniczym, stopa bezrobocia oraz zmiana w płacy godzinowej. Lepsze od prognozowanych dane z pewnością spowodują gwałtowną aprecjację dolara i przecenę walut z krajów rozwijających!

Publikacja danych 2.02 o godzinie 14:30

4

Robert Galoch – Kierownik Dealing Roomu Rkantor.com, trader i analityk. Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania badacz mikrostruktury rynków walutowych. DoktorantKolegium Analiz Ekonomicznych SGH, autor artykułów naukowych, wielokrotnie zapraszany jako ekspert do programów telewizyjnych i wypowiedzi prasowych.

Rkantor.com – partner sekcji Biznes Radia Zet

Rkantor.com to prężnie rozwijająca się platforma do wymiany walut i przelewów, której właścicielem jest Raiffeisen Solutions (Regon: 147328940) – spółka Raiffeisen Polbank. Rkantor.com ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowany przez KNF. Klienci Rkantor.com za darmo korzystają z kont w 19 walutach i kantoru do wymiany walut w opcji natychmiastowej i z odroczoną wpłatą. W ofercie poza darmowymi, natychmiastowymi przelewami do 14 banków są przelewy zagraniczne do 245 państw w stałych stawkach, niezależnych od wysokości przesyłanej kwoty (od 1 euro do max. 15 zł). Z Rkantor.com można też za darmo wypłacać gotówkę w 8 walutach w oddziałach Raiffeisen Polbank.