Zamknij

Wall Street lekko w górę, Fed zaczął marcowe posiedzenie

Olga Papiernik
21.03.2018 00:47
wall street
fot. East News

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła lekką poprawę nastrojów po 1-2 proc. wyprzedaży dzień wcześniej. Spadki kontynuował sektor technologiczny na czele z Facebookiem. W oczekiwaniu na podwyżkę stóp proc. w środę przez Fed umacniał się dolar.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,47 proc., do 24.727,27 pkt.
S&P 500 zyskał 0,15 proc. i wyniósł 2.716,94 pkt.
Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,27 proc., do 7.364,30 pkt.
Ponad 2-proc. zwyżka notowań ropy naftowej windowała kursy spółek z sektora paliwowego, które przewodziły wzrostom w trakcie wtorkowej sesji.
Pod presją pozostawał sektor technologiczny, na czele z Facebookiem, który kontynuował mocne spadki z poniedziałku.
Właściciel portalu społecznościowego tracił we wtorek ponad 5 proc., po niemal 7-proc. zniżkach (-37 mld USD kapitalizacji) dzień wcześniej. Spółka boryka się z potężnym problemem wizerunkowo-prawnym, po weekendowych doniesieniach o wycieku danych użytkowników i wykorzystywaniu ich przez firmę analityczną Cambridge Analytica do mikro-profilowania wyborców przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r.

Zobacz także

Amerykański urząd ochrony konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Facebookowi - wynika z nieoficjalnych informacji BBG. Wcześniej Departament Handlu zażądał od spółki informacji o polityce dzielenia się danymi osobowymi z zewnętrznymi podmiotami. Zainteresowanie postępowaniem FB wyrazili również urzędnicy z Wlk. Brytanii i Unii Europejskiej. Deputowany do Brytyjskiej Izby Gmin Damian Collins wezwał Marka Zuckerberga, szefa FB, do stawienia się przed Izbą w celu złożenia wyjaśnień w całej sprawie.

Zobacz także

Kurs Twittera tracił ponad 7 proc., a Snapa ponad 3 proc.
Niemal 10 proc. taniały walory Oracle. Producent oprogramowania spodziewa się spowolnienia wzrostu sprzedaży usług w chmurze, co zostało negatywnie odebrane przez rynek.
USA mogą już w piątek nałożyć na różnorakie sektory chińskiego importu cła i bariery handlowy o wartości 60 mld dolarów - informują agencje i amerykańska prasa. Ograniczenia mają również dotknąć chińskie inwestycje.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa postuluje zmniejszenie deficytu handlowego z Chinami, który w zeszłym roku wyniósł rekordowe 375 mld USD.
Niemcy prawdopodobnie wynegocjują zwolnienie z ceł na stal i aluminium, które USA formalnie wdrożą w życie w piątek - wynika z wypowiedzi ministra gospodarki Petera Altmaiera. Nie jest to jednak całkowicie przesądzone - dodał.
Amerykanie będą rozważać podobne prośby w "szybki uczciwy i praktyczny sposób" - powiedział sekretarz handlu USA W. Ross.
Delegaci 53 państw-członów Światowej Organizacji Handlu, którzy zakończyli we wtorek nieformalny szczyt w New Delhi, wezwali do podjęcia w trybie pilnym skoordynowanych działań przeciwko jednostronnym praktykom handlowym "stosowanym przez niektóre państwa".
Amerykański Kongres ma czas do piątku, by uchwalić ustawę zapewniającą finansowanie urzędów z federalnego poziomu administracji rządowej. Wiele wskazuje na to, iż Amerykanów czeka kolejny kilkudniowy "shutdown".
Stosowna ustawa, opiewająca na 1,3 bln USD i regulująca funkcjonowanie agend federalnych do końca września, zostanie poddana pod głosowanie Izby Reprezentantów najwcześniej w czwartek - poinformował deputowany z ramienia Republikanów Chris Collins. Dokument musi zostać następnie przyjęty przez Senat.
Republikanie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie finansowania muru na granicy z Meksykiem oraz wartego niemal 1 mld USD projektu kolejowego między Nowym Jorkiem a New Jersey. Pierwszą propozycję mocno wspiera prezydent Trump, sprzeciwiając się jednocześnie drugiej.

PAP/OP