Zamknij

Środa powinna przynieść przedświąteczną stabilizację złotego

Olga Papiernik
28.03.2018 10:10
złoty
fot. East NEws

Środowy poranek przynosi niewielkie zmiany na krajowym rynku walutowym, co wpisuje się w równie spokojne zachowanie EUR/USD i kontrastuje z silnie zniżkującymi giełdami od Japonii, przez Europę, aż po USA. O godzinie 09:05 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2116 zł, USD/PLN 3,3973 zł, a CHF/PLN 3,5820 zł. W dalszej części dnia układ sił nie powinien istotnie się zmienić. Obserwowane w ostatnich dniach relatywnie dobre zachowanie złotego, w połączeniu ze zbliżającymi się świętami oraz brakiem nowych silnych impulsów ze sfery makro, będzie działać na niego stabilizująco.

Obecne pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych, źródłem którego stała się wczorajsza silna wyprzedaż akcji na Wall Street (kontynuowana dziś na azjatyckich i europejskich parkietach), pozostaje bez większego negatywnego wpływu na złotego. W środę rano znajdował się on na poziomach zbliżonych do tych z wczorajszego zamknięcia, gdy umocnił się do euro w ślad za spadającym kursem EUR/USD, jednocześnie stabilizując się w relacji do dolara i szwajcarskiego franka. To nie przypadek. Złoty lepiej spisuje się już od kilku dni, co wyróżnia go m.in. na tle węgierskiego forinta. Tym samym częściowo niweluje on straty z przełomu lutego i marca, gdy gołębie sygnały wysyłane przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) i gorsze nastroje na rynkach globalnych, wyraźnie negatywnie odbiły się na jego wycenie.

Lepsze zachowanie polskiej waluty w ostatnich dniach, jakkolwiek może utrzymać się do świąt wielkanocnych, jest tylko korektą jego osłabienia w okresie od połowy lutego do połowy marca. A więc jest sytuacją tymczasową. W dalszym ciągu bowiem należy zakładać, że wyraźnie gołębia polityka monetarna prowadzona przez RPP w starciu z coraz bardziej jastrzębią polityką uprawioną przez czołowe banki centralne (zwłaszcza Fed), będzie wywierała presję podażową na złotego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy na globalnych rynkach finansowych coraz częściej gości strach, powodując wzrost awersji do ryzyka. Dlatego w kolejnych tygodniach możliwy jest wzrost notowań EUR/PLN do 4,25 zł i ruch USD/PLN w kierunku 3,50 zł. Jednocześnie prawdopodobieństwo pokonania tych poziomów jest już niewielkie. Złotego bowiem niezmiennie wspierają dobre wyniki polskiej gospodarki.

Wracając do znacznie krótszego horyzontu czasowego, a mianowicie do dnia dzisiejszego, to w kolejnych godzinach układ sił na rynku walutowym nie powinien istotnie się zmienić. Szczególnie, że środowe kalendarium pozbawione jest ważnych danych makroekonomicznych zarówno z Polski, jak i świata. Wprawdzie o godzinie 14:30 zostaną opublikowane dane nt. amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za IV kwartał 2017 roku. Tyle tylko, że będzie to już finalny odczyt tych danych, który nie tylko nie powinien odbiegać od rynkowych prognoz (wzrost o 2,7 proc. w ujęciu zannualizowanym), ale też będą to dane mocno historyczne. Stąd też dla rynku walutowego nie będą miały żadnej wartości poznawczej, przez co pozostaną bez wpływu na notowania dolara.

W Europie spadki; wyprzedaż w USA wystraszyła inwestorów na innych rynkach

Giełdy w zachodniej Europie na minusach. Wyprzedaż akcji spółek technologicznych w USA we wtorek wystraszyła inwestorów, bo branża technologiczna napędzała w ub. roku rajdy na globalnych giełdach - podają maklerzy.

Amerykańskie indeksy giełdowe zanotowały na zakończenie ostatniej sesji solidne spadki. Indeks Dow wszedł we wtorek w obszar korekty, a liderami zniżek były spółki technologiczne.

Spadki na Wall Street nastąpiły dzień po tym, jak rynki zanotowały najmocniejsze od ponad 2 lat dzienne wzrosty.

Niepokoi sprawa Facebooka - jak wcześniej podawano, prezes tej firmy Mark Zuckerberg nie zamierza stawić się ani przed brytyjskim, ani amerykańskim parlamentem w związku z wątpliwościami deputowanych po aferze z wyciekiem danych użytkowników portalu społecznościowego, które były później wykorzystywane do wpływania na preferencje polityczne Amerykanów.

Zobacz także

Na rynku pojawiają się jednak informacje, że Zuckerberg ma zeznawać przed komisją energii i handlu amerykańskiego Kongresu, z związku z coraz większym niepokojem na rynkach o kwestię ochrony prywatności w branży technologicznej.

- Teraz koncentrujemy się na tym, jak Facebook zarządza danymi osobowymi swoich użytkowników, ale z pewnością jest tylko kwestią czasu zanim uwaga zostanie zwrócona też na resztę sektora technologicznego i na takie firmy jak Alphabet, Twitter, Microsoft czy Apple, które też zarządzają danymi swoich użytkowników - pisze w nocie Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

Na rynkach są też obawy o wynik przepychanek dwóch supermocarstw - USA i Chin - w sprawie polityki handlowej.

- Doniesienia dotyczące skupienia się Donalda Trumpa na ograniczeniu chińskich inwestycji w USA działają przeciwko uzdrowieniu relacji dotyczących ceł - mówi Jingyi Pan, strateg rynku w IG Asia Pte Ltd.

Zobacz także

- Nie wykluczam też możliwości, że w związku ze zbliżającym się dłuższym świątecznym weekendem i nadchodzącym końcem miesiąca inwestorzy mogą być bardziej skłonni do zachowania ostrożności i pozostawania na uboczu rynków - dodaje.

Na giełdach w Europie zyskuje tylko jeden sektor - spółek użyteczności publicznej - z 19 sektorów ze Stoxx 600.

Tanieją akcje spółek technologicznych - Ams traci 6,3 proc., a STMicroelectronics spada o 3,7 proc.

Na plusach m.in. Shire +4,3 proc., Bpost +2,4 proc., G4S +2,2 proc.

Na rynku walutowym w środę euro zniżkuje o 0,05 proc. do 1,2401 USD, brytyjski funt drożeje o 0,1 proc. do 1,4167 USD, a japoński jen w dół o 0,3 proc. do 105,63 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pkt bazowy do 2,78 proc.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,7 proc. do 64,82 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie traci 0,5 proc. do 6.616,00 USD za tonę.

Złoto tańsze o 0,2 proc. - po 1.341,78 USD za uncję.

O 14.30 zostanie opublikowany PKB USA w IV kw., a o 16.00 dane z rynku nieruchomości w lutym.

O 18.00 Raphael Bostic z Fed wystąpi podczas imprezy w Atlancie.

Marcin Kiepas/ISBnews/PAP Biznes/OP

pitformat_billboard_750x100_v1