Singapur wydaje ostrzeżenie o kryptowalutach

Olga Papiernik
19.12.2017 13:23
Singapur wydaje ostrzeżenie o kryptowalutach
fot. Markus Spiske on Unsplash

Singapur we wtorek wydał ostrzeżenie o kryptowalutach po tym jak niedawny wzrost cen spowodował, że inwestorzy uciekają do bitcoina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

-Władze monetarne Singapuru radzą społeczeństwu działać z najwyższą ostrożnością i rozumieć istotne ryzyko, które podejmują, jeśli zdecydują się zainwestować w kryptowaluty. - powiedział w oświadczeniu centralny bank państwowy.

"MAS obawia się, że obywatele mogą być zainteresowani inwestowaniem w kryptowaluty, takie jak Bitcoin, z powodu niedawnej eskalacji ich cen".

Powiedział, że ostatnie wzrosty cen bitcoinów wynikają ze spekulacji i ostrzegają, że bańka może pęknąć.

Singapurski bank centralny dołącza do szeregu regulatorów, którzy ostrzegają przed inwestycjami kryptowalutowymi, w tym amerykańską Rezerwą Federalną, która twierdzi, że bitcoin może zagrozić stabilności finansowej.

Organy regulacyjne w Seulu zakazały południowokoreańskim instytucjom finansowym zajmowania się wirtualnymi walutami.

MAS, który działa również jako regulator finansowy państwie, zauważył, że kryptowaluty nie są wspierane przez żaden bank centralny i nie są uregulowane, co oznacza, że ci, którzy tracą pieniądze po inwestowaniu w nie mają miejsca na rekompensatę zgodnie z prawem Singapuru.

"Istnieje również ryzyko straty w przypadku włamania do kryptowalutowego pośrednika, ponieważ może on nie mieć wystarczająco solidnych zabezpieczeń" - powiedział regulator.

Wcześniej we wtorek południowokoreańska wirtualna waluta ogłosiła bankructwo po zhackowaniu po raz drugi w tym roku.

Zamknięcie nastąpiło osiem miesięcy po tym, jak prawie 4000 bitcoinów - następnie wyceniono je na 5,5 miliarda wygranych (5 milionów dolarów), prawie 40 procent łącznych aktywów giełdy - zostało skradzionych podczas ataku cybernetycznego, obwinianego o Koreę Północną.

Globalne ceny bitcoin wzrosły w tym roku około 20-krotnie, a handel kryptowalutami przekroczył 18 000 $ we wtorek.

Stworzony w 2009 roku jako kawałek zaszyfrowanego oprogramowania, bitcoin był używany do kupowania wszystkiego od piwa do pizzy i jest coraz częściej akceptowany przez duże firmy, takie jak Expedia.

el/qan/OP