Zamknij

Przeceniona kryptowaluta podkopała polską kopalnię

Olga Papiernik
06.11.2018 11:00
ethereum
fot. Thought Catalog on Unsplash

Biznes kryptowalutowy szybko przestał się opłacać. Platforma Independent Enterprise zamroziła go i wstrzymała wypłaty tysiącom inwestorów - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

W gazecie czytamy, że ponad 4 tysiące klientów zainwestowało w moc obliczeniową komputerów, tzw. koparek kryptowalut, za pośrednictwem platformy internetowej Independent Enterprise (IE) należącej do Independent Enterprise Global z siedziba w Belize. Za sprzedaż koparek, umieszczenie ich na jednej z czterech serwerowni na terenie Polski, a także obsługę, konserwację i podłączenie do internetu odpowiada Independent Enterprise Polska z siedzibą w Pabianicach koło Łodzi. Spółka ma dziesięciu właścicieli.

"Kopalnia IE rozpoczęła działalność w marcu (...), po kilku miesiącach działalności w połowie października IE zamroziła biznes i wypłaty. Klienci, którzy podpisali kontrakty na 730 dni, i inwestorzy, którzy umieścili w kopalni własny sprzęt martwią się o powierzone firmie pieniądze i mienie - to oni zaalarmowali redakcję" - czytamy w "PB".

Gazeta pisze, że założyciele zapewniają, iż ponad 4 tys. uczestników systemu może czuć się bezpiecznie - każde zlecenie wypłaty urobku zostanie zrealizowane, a sprzęt komputerowy oddany właścicielowi, jeśli tylko zechce. "Ograniczyliśmy wydobycie, zabezpieczając zarówno pieniądze użytkowników platformy Independent Enterprise, jak i firmę przed bankructwem (...)" - twierdzi Tomasz Budrys, prezes Independent Enterprise Polska. Jego zdaniem, żeby kopanie było rentowne ethereum powinno kosztować około 500 dol., a nie 200 dol., jak obecnie.

PB/PAP/Marcin Musiał/OP