Zamknij

Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

Olga Papiernik
31.08.2018 14:56
frank szwajcarski
fot. east news

W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy mocny wzrost kursu franka względem złotego. – Druga połowa sierpnia przyniosła na szczęście stabilizację sytuacji, ale na bardzo duże umocnienie złotego wobec szwajcarskiej waluty bym nie liczył – prognozuje główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.

 Sierpień przyniósł sporo nerwowości na rynku walutowym. Była to bezpośrednia reakcja na zawirowania, głównie w Turcji, i obawy, że europejskie banki mogą ponieść straty – mówi Kwiecień.

Jak tłumaczy, samo euro traciło wobec dolara, a dodatkowo złoty tracił wobec euro i innych walut, czego skutkiem był mocny wzrost kursu franka względem złotego. Uspokojenie przyniosła dopiero druga połowa sierpnia. – Zmienność na tureckiej lirze wciąż jest spora, ale wydaje się, że rynki wyszły założenia, że wpływ Turcji nie będzie jednak duży – wyjaśnia główny ekonomista XTB.

– Euro odrobiło wszystkie straty, widzieliśmy trochę słabszego franka szwajcarskiego i z poziomów powyżej 3,85 zł schodzimy już w okolice 3,75 zł. Jeżeli dobra atmosfera na rynkach się utrzyma, to moim zdaniem będziemy w stanie zejść do bariery 3,66. Na bardzo duże umocnienie złotego wobec szwajcarskiej waluty jednak bym nie liczył – ocenia Kwiecień.

MarketNews24/OP