Zamknij

Koniec hossy złotego? Banki centralne przed dużym wyzwaniem!

Olga Papiernik
21.03.2018 16:03
Koniec hossy złotego? Banki centralne przed dużym wyzwaniem!
fot. Rkantor.com

Po kilku latach „eksperymentu monetarnego” dwie największe gospodarki wchodzą w fazę podwyżek stóp procentowych, które będą kluczowe dla kursu polskiej waluty.

Na początku tygodnia agencja Reuters poinformowała (powołując się na kilka swoich źródeł), że Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że nadszedł czas na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych, przy jednoczesnym pełnym wygaszeniu programu luzowania ilościowego w tym roku. Dodatkowo w komunikacie poinformowano, że większość decydentów EBC czuje się komfortowo w kontekście oczekiwań uczestników rynków finansowych dotyczących pierwszej podwyżki w 2019 roku.

Europejski Bank Centralny nie odniósł się oficjalnie do wspomnianego komunikatu. Obecnie stopy procentowe w Strefie Euro sa na poziomie zero.

Stopy procentowe EBC

stopy procentowe EBC

Źródło: tradingeconomics.com

Nie należy jednak spodziewać się jakiś ruchów ze strony EBC na najbliższym spotkaniu, jednak warto „dyskontować” te informacje w celu analizy przyszłych możliwych ruchów ze strony EBC.

FED kluczem do zmienności na rynkach

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego tygodnia jest jednak dzisiejsza decyzja Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zostanie opublikowana o godzinie 19:00. Inwestorzy na całym świecie oczekują podwyżki stóp procentowych na dzisiejszym spotkaniu oraz „jastrzębiego” komunikatu odnośnie dalszej polityki monetarnej w tym roku. Amerykańska Rezerwa, w przeciwieństwie do EBC, od ponad roku rozpoczęła podwyżkę stóp, która ma ostudzić rozgrzana gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Stopy procentowe FED

FED

Źródło: tradingeconomics.com

Warto śledzić konferencję nowego prezesa FED, która z pewnością spowoduje zwiększona zmienność na rynkach walutowych.

Wpływ banków centralnych na złotego

Decyzje FED oraz EBC maja bezpośrednie przełożenie na wycenę polskiego złotego – większe niż dane z polskiej gospodarki!

Wzrost stóp procentowych w krajach rozwiniętych z pewnością wpłynie na  wzrost rentowności na rynkach bazowych i wywoła presję na polskie obligacje. „Jastrzębi” scenariusz uderzy również w inwestorów posiadających wolne środki na Giełdzie Papierów Wartościowych, na której może zagościć czerwień.

Dzisiejsza decyzja Amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz spekulacje dotyczące zaostrzenia polityki monetarnej EBC wywrą również presję na polską Radę Polityki Pieniężnej, która w proporcjonalny sposób powinna zareagować na podwyżkę stóp procentowych.

Powyższe czynniki kreślą scenariusz rosnącego kosztu pieniądza, który wielokrotnie kończył okresy hossy na rynkach finansowych i wzrostów w lokalnych gospodarkach!

1

Robert Galoch – Kierownik Dealing Roomu Rkantor.com, trader i analityk. Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowaniabadacz mikrostruktury rynków walutowych. DoktorantKolegium Analiz Ekonomicznych SGH, autor artykułów naukowych, wielokrotnie zapraszany jako ekspert do programów telewizyjnych i wypowiedzi prasowych.

Rkantor.com – partner sekcji Biznes Radia Zet

Rkantor.com to prężnie rozwijająca się platforma do wymiany walut i przelewów, której właścicielem jest Raiffeisen Solutions (Regon: 147328940) – spółka Raiffeisen Polbank. Rkantor.com ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowany przez KNF. Klienci Rkantor.com za darmo korzystają z kont w 19 walutach i kantoru do wymiany walut w opcji natychmiastowej i z odroczoną wpłatą. W ofercie poza darmowymi, natychmiastowymi przelewami do 14 banków są przelewy zagraniczne do 245 państw w stałych stawkach, niezależnych od wysokości przesyłanej kwoty (od 1 euro do max. 15 zł). Z Rkantor.com można też za darmo wypłacać gotówkę w 8 walutach w oddziałach Raiffeisen Polbank.