Zamknij

Facebook z własną walutą. Jej używanie ma być proste jak zamówienie Ubera

18.06.2019 12:11
Facebook Libra. Nowa kryptowaluta dostępna od wtorku. Co to jest. Zasady
fot. justplay1412/Shutterstock (ilustracyjne)

Facebook zaprezentował we wtorek własną kryptowalutę. Libra ma być tak prosta w obsłudze jak wysyłanie wiadomości tekstowych w sieci. Zdaniem ekspertów w ten sposób Facebook może przejąć światowy rynek kryptowalut.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Facebook, który od 2004 roku prowadzi najpopularniejszy portal społecznościowy świata, wszedł oficjalnie na rynek kryptowalut.

Jak działa kryptowaluta Libra?

Jak podała agencja AFP, Libra została zaprezentowana we wtorek przez Facebooka oraz dwudziestu ośmiu innych partnerów (m.in. Mastercard, Visa, PayPal i Uber). Chodzi o otwarty kod źródłowy, z którego mogą korzystać płatności Librą np. przez aplikacje.

Zobacz także

Nad stabilnością systemu będzie czuwać stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Genewie. Ma nadzorować Librę, która oparta jest na mechanizmie blockchain.

Wykorzystuje on około 100 zaufanych węzłów komputerowych do sprawdzania i rejestrowania transakcji. Stowarzyszenie ma również utrzymywać rzeczywistą rezerwę aktywów dla wartości waluty na stałym poziomie.

Dzięki temu Libra ma nie podzielić losu innej znanej kryptowaluty Bitcoin, której kurs przez ostatnie lata był bardzo niestabilny. 

Wysyłanie pieniędzy do twojego przyjaciela nie powinno być trudniejsze niż zamówienie Ubera.

Peter Hazlehurst, szef działu płatności i ryzyka w firmie Uber.

System pozwoli użytkownikom na przekazy pieniężne między użytkownikami i wykonywanie płatności w należących do koncernu serwisach Facebook, Instagram czy WhatsApp, ale także innych płatności w internecie. Służyć do tego będzie wirtualny portfel o nazwie Calibra.

Waluta określana jest jako „stabilny token” (ang. sablecoin), a jej wartość ma być powiązana z pieniądzem fiducjarnym lub koszykiem walut. Prawdopodobna jest wymiana 1:1 z dolarem amerykańskim – oceniło wcześniej „Financial Times”.

– Dane finansowe zapisane w Calibrze mają być ściśle oddzielone od danych społecznościowych na Facebooku i nie będą wykorzystywane do celów reklamowych – zapewnił Kevin Weil, wiceprezes Calibry ds. produktu, cytowany przez AFP.

Libra będzie walutą podlegającą lokalnym przepisom w zakresie oszustw, ochrony przed praniem pieniędzy.

Zobacz także

Regulatorzy zaniepokojeni

W kwietniu szef amerykańskiego koncernu Mark Zuckerberg miał zaś odbyć spotkanie o „przyszłości finansów” z prezesem Banku Anglii Markiem Carney'em, podczas którego dyskutowany był plan wprowadzenia na platformie społecznościowej nowego systemu płatności oraz wirtualnej waluty.

Miesiąc później Komitet Bankowy Senatu USA skierował list otwarty do Zuckerberga, prosząc go o udzielenie organom państwowym szczegółowych informacji na temat przygotowywanego przez firmę projektu i pytając, w jaki sposób nowy system płatności oparty na kryptowalutach odnosi się do kwestii prawnych, prywatności i ochrony konsumentów.

Amerykańscy regulatorzy mają być szczególnie zaniepokojeni kwestią, jak firma przestrzegać będzie przepisów dot. prania pieniędzy czy konieczność osobistej identyfikacji klienta, które spełniać muszą instytucje finansowe.

Według analityka i inwestora na rynku kryptowalut Lou Lou Kernera wejście Facebooka w rynek wirtualnych walut może otworzyć kryptowaluty dla szerszej publiczności.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP