Zamknij

Nowe banknoty 100 i 200 Euro weszły do obiegu

Piotr Drabik
28.05.2019 17:55
Euro. Nowe banknoty o nominale 100 i 200 euro weszły do obiegu
fot. Krasula/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 28 maja do obiegu weszły nowe banknoty waluty Euro. Pieniądze o nominale 100 i 200 euro to dwa ostatnie z serii "Europa". Są lepiej zabezpieczone od wprowadzonych wcześniej banknotów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy uważasz, że w Polsce powinno zostać wprowadzone euro?

Liczba głosów:

Jak podał Europejski Bank Centralny (EBC), nowe banknoty posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Zaprezentowano je pierwszy raz 17 września ubiegłego roku, jednak weszły do obiegu dopiero 28 maja 2019 roku.

Jak wyglądają nowe banknoty Euro?

W górnej części srebrnego paska na banknocie znajduje się hologram z satelitami: małe symbole € przesuwające się wokół cyfr nominału. Widać je przy oglądaniu banknotu pod kątem, najwyraźniej w bezpośrednim oświetleniu.

Nowe banknoty euro
fot.

EBC

Zobacz także

Z kolei na srebrnym pasku można ponadto zobaczyć portret greckiej bogini Europy, motyw architektoniczny i duży symbol €.

Nowe 100 i 200 euro są teraz równe wysokością z banknotem 50 euro, co ułatwi ich obsługę przez urządzenia gotówkowe. Będą się także lepiej mieścić w portfelach i w związku z tym wolniej niszczyć, dzięki czemu wzrośnie ich trwałość.

Nominał 100 euro jest na trzecim miejscu wśród najczęściej używanych banknotów euro, za 50 i 20 euro. Popyt na banknoty 100 i 200 euro rośnie - odpowiednio 7,6 i 8,6 proc. rocznie.

Zobacz także

Ile są warte banknoty Euro?

Banknoty 100 i 200 euro z pierwszej serii, podobnie jak pozostałe nominały, zachowają status prawnego środka płatniczego. Pozostaną w obiegu równolegle z nowymi banknotami i będą wycofywane stopniowo.

Obecnie w obiegu znajduje się ponad 21 miliardów autentycznych banknotów Euro. Ich wartość rośnie obecnie o około 4 proc. rocznie i wynosi prawie 1,2 bln Euro.

Zdaniem EBC liczba falsyfikatów pozostaje bardzo mała: w pierwszym półroczu 2018 roku wycofano z obiegu około 301 tys. fałszywych banknotów.

Euro jest oficjalną walutą w 19 z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe/PTD