Zamknij

Euro najmocniejsze od ponad 3 lat

Olga Papiernik
15.01.2018 10:21
Euro najmocniejsze od ponad 3 lat
fot. East News

Europejskie giełdy zniżką rozpoczęły trzeci tydzień nowego roku. Za to trwa rajd euro, które jest teraz najmocniejsze od ponad 3 lat - podają maklerzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Na rynkach coraz większe oczekiwania, że Europejski Bank Centralny ograniczy swój program stymulowania gospodarki regionu - to pomaga notowaniom euro, które po wzroście o 0,1 proc., jest wyceniane w poniedziałek po 1,2213 USD - najwyżej od 3 lat.

Euro ma też wsparcie po ubiegłotygodniowych rozmowach w Niemczech w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu.

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz nie wykluczył w piątek, że w razie wznowienia przez jego ugrupowanie "wielkiej koalicji" z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel zostanie jednym z członków rządu.

Zarząd SPD opowiedział się w piątek dużą większością głosów za podjęciem negocjacji z chadecją (CDU/CSU) w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Schulz nazwał rezultaty rozmów sondażowych "znakomitymi". Ostateczna decyzja w sprawie przystąpienia do rozmów koalicyjnych zapadnie jednak dopiero na zjeździe SPD 21 stycznia.

Tymczasem w poniedziałek w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad kolejnym pakietem reform, którego przyjęcie jest warunkiem kontynuacji zagranicznej pomocy finansowej. W kraju zapowiedziano demonstracje antyrządowe, a także strajki w transporcie lotniczym i miejskim w proteście przeciwko planowanemu ograniczeniu prawa do strajku.

W tym tygodniu inwestorzy będą obserwować dane makro publikowane m.in. w USA - o produkcji przemysłu w XII i sytuacji na rynku budowlanym, w Chinach - o PKB w IV kw. 2017, o produkcji przemysłu w XII i o sprzedaży detalicznej - aby ocenić, w jakiej kondycji jest tamtejsza gospodarka. Istotne znaczenie dla rynków będą też miały publikowane wyniki kwartalne amerykańskich korporacji oraz firm na świecie - z różnych sektorów.

W USA w poniedziałek odbędą się obchody Dnia Martina Luthera Kinga - rynki są zamknięte.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku - w transakcjach elektronicznych - drożeje w poniedziałek o 0,2 proc. do 64,44 USD za baryłkę - to najwyższy poziom od ponad 2 lat i 6-ta z kolei sesja ze zwyżką notowań.

PAP Biznes/OP