EUR/PLN w trendzie bocznym, USD/PLN może rosnąć

05.12.2017 20:27

W najbliższych dniach EUR/PLN powinien stabilizować się wokół bieżących poziomów, natomiast USD/PLN może rosnąć - oceniają eksperci. Na rynku długu dostrzegają przestrzeń do spadków rentowności zwłaszcza na krótkim końcu krzywej. Gołębia retoryka RPP nie wywarła wpływu na wycenę polskich aktywów.

EUR/PLN w trendzie bocznym, USD/PLN może rosnąć fot. Aidan Bartos/Unsplash

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Rada obniżyła natomiast wysokość oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej do 0,5 proc. z 1,35 proc. - decyzja będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

"RPP obniżyła oprocentowanie stopy obowiązkowej (z 1,35 proc. do 0,5 proc.), co stanowi ograniczone obciążenie dla banków komercyjnych i powinno nieznacznie zwiększyć zysk NBP o 0,4 mld zł" - napisano w komentarzu ING Banku Śląskiego.

RYNEK WALUTOWY

W opinii Jarosława Kosatego z PKO BP, EUR/PLN będzie w najbliższych dniach oscylował w okolicy bieżących poziomów.

"Eurozłoty pozostaje pod dominującym wpływem czynników globalnych, podtrzymanie gołębiej retoryki RPP sprzyja temu, że to globalne czynniki biorą górę nad lokalnymi w przypadku naszej waluty. Na ten moment sytuacja na rynkach wschodzących jest stabilna, w związku z czym również notowania tej pary (EUR/PLN - PAP) powinny pozostać stabilne. Rynki czekają m. in. na finalną wersję reformy podatkowej w USA oraz na grudniowe posiedzenie Fed" - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego.

W jego opinii, amerykański dolar wykazuje potencjał do aprecjacji, w związku z czym może umacniać się do końca 2017 roku.

"Ten rok nie był zbyt dobry dla dolara, osłabiał się mimo oczekiwań na umocnienie, ale w końcówce roku siła dolara może powrócić. Wszystko wskazuje na to, że ten pozytywny nastrój dla dolara może się znowu pojawić, także na parze USD/PLN jest prawdopodobieństwo wzrostów" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Wtorek przyniósł na rynku długu spadek dochodowości obligacji skarbowych o 3 pb na długim końcu i środku krzywej dochodowości oraz o 2 pb na krótkim końcu.

"Brak podaży krótkich obligacji skarbowych do końca roku i niska oferta w I kwartale 2018 roku wskazuje, że rentowności krótkich obligacji mogą w kolejnych dniach znów spadać. Z kolei dochodowości dłuższych obligacji w naszej ocenie wzrosną w okolicach ostatniej w tym roku aukcji zamiany (15 grudnia - PAP) – wysokie wyceny na rynku wtórnym powinny skłonić Ministerstwo Finansów do zaoferowania dużej ilości instrumentów o długiej zapadalności" - uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, resort planuje 15 grudnia przeprowadzić jedyny w miesiącu przetarg zamiany, na którym odkupi obligacje WZ0117, PS0417 i DS1017, a wybór papierów do sprzedaży uzależnia od sytuacji rynkowej.

PAP/RM

Oceń
Tagi