Zamknij

Dane o inflacji zdecydują dziś o losach złotego

Olga Papiernik
04.04.2018 09:37
pieniądze

Po świętach wielkanocnych złoty kontynuuje swoją dobrą przedświąteczną passę, umacniając się do głównych walut, i tym samym pozostając niewrażliwym na wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych i wahania EUR/USD. To wyróżnia go też na tle innych walut regionu. W efekcie częściowo odrobił on straty z okresu druga połowa lutego - pierwsza połowa marca, wywołane gołębią polityką prowadzoną przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Wczoraj kurs EUR/PLN wrócił poniżej bariery 4,20 zł. Kurs CHF/PLN spadając poniżej 3,56 zł, znalazł się na najniższych poziomach od końca stycznia br. Notowania USD/PLN zaś pozostały blisko 3,41 zł, pomimo umocnienia dolara na świecie.

Środowy poranek przynosi niewielkie wahania złotego z tendencją do odreagowania wtorkowego umocnienia. O godzinie 07:35 euro kosztowało 4,1930 zł, szwajcarski frank 3,5655 zł, a dolar 3,4155 zł. O tym ile na koniec dnia trzeba będzie zapłacić za te waluty, zdecydują przede wszystkim publikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny wstępne szacunki marcowej inflacji w Polsce. Należy również oczekiwać, że po okresie przerwy, złoty ponownie może być wrażliwy na impulsy płynące z rynków globalnych. Przede wszystkim na wahania EUR/USD.

Inflacja

Inflacja CPI w marcu wyniosła rdr 1,3 proc., mdm -0,1 proc. - szacunek flash GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w marcu wzrosły rdr o 1,6 proc., zaś mdm o 0,1 proc.

W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 1,4 proc. rdr i -0,2 proc. mdm.

Główny Urząd Statystyczny podał również w szacunku flash, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych rdr wzrosły o 3,7 proc., a mdm spadły o 0,1 proc. Ceny nośników energii rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm spadły o 0,2 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły rdr o 2,3 proc., a mdm spadły o 0,9 proc.

Krajowa waluta, po trwającym prawie 2 tygodnie okresie braku wrażliwości na czynniki globalne, dziś może zacząć na nie reagować. Przede wszystkim na wahania EUR/USD. Publikowane przed południem inflacyjne dane ze strefy euro będą stanowić punkt odniesienia do oczekiwań co do przyszłej polityki ECB, a seria popołudniowych danych z USA (m.in. raport ADP, indeks ISM dla usług, zamówienia w przemyśle) będzie analizowana w kontekście polityki Fed. Stąd też ewentualny wzrost notowań EUR/USD będzie tworzył popytową presję na krajową walutę, a spadek tej pary będzie złotemu ciążył.

Spoglądając na złotego z nieco dalszej perspektywy to aktualnie znalazł się on w kleszczach łagodnej polityki monetarnej prowadzonej przez RPP oraz wciąż świetnych wyników polskiej gospodarki. To zaś równoważy rynkowe siły, co powinno zapewnić wahania EUR/PLN w przedziale 4,18-4,24 zł w kolejnych miesiącach. Przynajmniej do czasu, aż nie zmienią się rynkowe uwarunkowania. W tym czasie wahania USD/PLN i CHF/PLN będą prostym odzwierciedleniem zmian na EUR/USD i EUR/CHF.

Miedź i inne metale bazowe zyskują w Londynie po osłabieniu się dolara

Ceny miedzi i innych metali bazowych na giełdzie metali w Londynie rosną po osłabieniu się dolara USA, co zachęciło inwestorów do większych zakupów metali wycenianych w USD. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie była wyceniana po otwarciu handlu po 6.811,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,2 proc. Teraz metal zyskuje 0,4 proc. - podają maklerzy.

Rynki metali na razie bagatelizują informacje, że USA proponują cła na kolejne chińskie produkty.

USA przedstawiły we wtorek listę 1.300 chińskich produktów, na które chcą nałożyć karne cła. Jak poinformował przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer, na liście znalazły się produkty, których import do USA wyceniany jest na sumę do 50 mld USD rocznie.

Na te produkty mają zostać nałożone cła w wysokości 25 proc.

Jednak według urzędników Waszyngtonu zanim taryfy wejdą w życie, mogą minąć dwa miesiące.

Chiny odpowiedzą proporcjonalnie na karne cła USA - zapowiedział we wtorek, jeszcze przed ogłoszeniem listy produktów, na które mają być nałożone karne cła USA, chiński ambasador w Waszyngtonie Cui Tiankai.

We wtorek miedź na LME zyskała 82 USD, czyli 1,2 proc., do 6.796,00 USD za tonę. Na giełdzie Comex w Nowym Jorku metal zyskał 0,4 proc. do 3,06 USD za funt, ale od początku tego roku miedź straciła tam 7,6 proc.

Ropa tańsza, pomimo że spadły jej zapasy w USA, a produkcja w OPEC najniższa od roku

Ropa naftowa w USA tanieje pomimo, że spadły jej amerykańskie zapasy - o ponad 3 mln baryłek. Na dodatek notowania ropy mogłyby wspierać informacje z OPEC, który produkuje obecnie najmniej ropy od roku, ale tak nie jest - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,37 USD, po zniżce o 14 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 18 centów do 67,94 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa niemal bez zmian - po 402,7 juanów za baryłkę, po zniżce podczas poprzedniej sesji o 3,4 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 3,28 mln baryłek. To najmocniejszy spadek zapasów ropy od stycznia.

Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy w USA o 2 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o zapasach paliw poda po 16.30 Departament Energii USA (DoE). Nie wiadomo czy DoE potwierdzi wyliczenia API.

Tymczasem mniej ropy produkują kraje OPEC - w marcu 14 eksporterów ropy z kartelu produkowało 32,04 mln baryłek dziennie, najmniej od kwietnia 2017 r. - wynika z wyliczeń Bloomberg News.

- Cięcia produkcji ropy przez OPEC działają i obserwujemy stały spadek globalnej nadwyżki podaży tego surowca - mówi Ahn Yea Ha, analityk giełd towarowych w Kiwoom Securities Co.

"Podczas gdy rosnące w poprzednich tygodniach zapasy ropy w USA miały wpływ na ceny surowca, to widzimy wysokie zapotrzebowanie na ropę zarówno w Stanach, jak i poza nimi, co zmniejsza obawy o nadmierne zapasy surowca" - dodaje.

Mniej ropy na rynki dociera z Wenezueli, gdzie w marcu produkcja ropy była niższa o 100.000 baryłek dziennie wobec lutego i wyniosła 1,51 mln b/d - podaje Bloomberg News.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX zdrożała o 50 centów, czyli 0,8 proc., do 63,51 USD za baryłkę.

PAP Biznes/Marcin Kiepas/ISBnews/OP