Zamknij

Czy FED zatrzyma historyczną hossę?

Olga Papiernik
08.12.2017 17:48
Czy FED zatrzyma historyczną hossę?
fot. Rkantor.com

Ta decyzja może powstrzymać wzrosty na złotówce, akcjach i Bitcoinie! Teraz amerykańska giełda i Bitcoin biją rekordy - czy podwyżka stóp procentowych w USA zachęci inwestorów do korekty? 

Jeśli obserwowane rokrocznie w grudniu wzrosty na giełdach nazywamy „rajdem św. Mikołaja”, to śmiało można powiedzieć, że w tym roku Mikołaj przesiadł się na Formułę 1. Amerykański indeks akcyjny DOW Jones Industrial 4 grudnia 2017 osiągnął historycznie najwyższy od momentu powstania giełdy wynik - 24 290,05 pkt. Entuzjazm inwestorów wywołało przyjęcie amerykańskiej reformy podatkowej przez Senat (zakłada ona m.in. obniżenie podatku CIT z 35% do 15%).

Wykres 1. Indeks Dow Jones Industrial w latach 1896-2017.

1

Źródło: Stooq.pl

Kolejny spektakularny wzrost to notowania Bitcoina – w piątek 8 grudnia 2017 za jedną jednostkę tej kryptowaluty trzeba było zapłacić aż 17 tys. USD! Na jednej z azjatyckich giełd (GDAX) za bitcoina przez moment trzeba było płacić nawet 19 700 USD! Przypomnijmy, że osoby, które kupowały Bitcoina w 2010 płaciły za niego…0,06 USD! Sytuacja robi się coraz ciekawsza także dlatego, że już 10 grudnia 2017 roku Bitcoin wchodzi na giełdę w Chicago!

Wykres 2. Notowania BTCUSD w latach 2010 – 2017.

2

Źródło: Stooq.pl

Decyzja FED wywoła szok na rynku?

FED, czyli Amerykańska Rezerwa Federalna, jak każdy bank centralny może skorzystać z narzędzi zmniejszających lub zwiększających podaż pieniądza na rynku. Jednym z nich są stopy procentowe, które przesądzają o wartości pieniądza – im niższe stopy procentowe, tym tańsze kredyty, lokaty i obligacje. Niskie stopy procentowe sprzyjają rozwojowi gospodarczemu – firmy chętniej zaciągają wtedy kredyty pod inwestycje. Jednocześnie kapitał odpływa wtedy na giełdę, bo inwestorzy tam upatrują możliwości większego zarobku. To zjawisko pokazują dwa poniższe wykresy – stóp procentowych w USA i amerykańskiego indeksu giełdowego DOW Jones Industrial:

Wykres 3. Poziom stóp procentowych w USA w latach 1991 – 2017.

3

Źródło: Global-rates.com

Wykres 4. Indeks Dow Jones Industrial w latach 1990-2017.

4

Źródło: Stooq.pl

Jak widać na powyższym wykresie, od 2015 roku FED zaczął serię podwyżek stóp procentowych. Kolejna podwyżka (o 0,25 pkt proc.) oczekiwana jest na najbliższym posiedzeniu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej w dniach 12-13 grudnia 2017 – rynek ocenia jej prawdopodobieństwo na ponad 90%.

Wykres 5. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA.

5

Źródło: CME Watch Tool.

Wzrostowi cen na rynku akcji sprzyja też skup aktywów przez bank centralny, bo wtedy na rynku pojawia się więcej pieniędzy, które można inwestować. Poziom aktywów FED-u utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie od 2015 roku.

Wykres 6. Poziom aktywów FED w latach 2003 – 2017.

6

Źródło: Fred.stlouisfed.org

Teoretycznie opisana wyżej sytuacja to raj dla inwestorów giełdowych. Czy jedna podwyżka stóp procentowych może wywołać krach na giełdach? Teoretycznie grudniowa podwyżka stóp jest już w cenach, bo takiej decyzji FED oczekuje rynek. Jednak w tym przypadku kluczowa jest nie tyle informacja o podwyżce w grudniu, lecz także o oczekiwaniach członków tej instytucji co do kolejnych podwyżek w 2018 roku, tak zwany „dot plot”, a także wypowiedzi przedstawicieli FED na konferencji prasowej po posiedzeniu. Im bardziej jastrzębia (czyli nastawiona na podnoszenie stóp procentowych) zapowiedź polityki FOMC, tym większe prawdopodobieństwo odpływu kapitału z giełdy. Dodatkowy czynnik zwiększający niepewność co do decyzji i zapowiedzi po grudniowym posiedzeniu FOMC to osoba nowego, wybranego w listopadzie tego roku przewodniczącego tej instytucji – Johna Powella. Wydaje się, że reprezentuje on takie samo, umiarkowane spojrzenie na kształtowanie polityki monetarnej jak jego poprzedniczka Janet Yellen, jednak dopiero zaczął on swoją kadencję i rynek oczekuje potwierdzenia tej postawy w konkretnych decyzjach/wypowiedziach.

Decyzja FED a możliwe wahania na rynku walutowym

Tak jak w przypadku rynku akcji, dla rynku walutowego ważna jest informacja zarówno o podwyżce stóp procentowych (oczekiwana i uwzględniona w cenach), jak i prognozowana przez FED liczba kolejnych podwyżek w 2018 roku. Wszelkie informacje niezgodne z oczekiwaniami rynku mają potencjał wywołania na nim wyraźnych ruchów. Tak było po posiedzeniu w ubiegłym roku, kiedy dolar szybko podrożał aż o 6 groszy! Rynek zareagował tak na zapowiedź aż trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 roku – dla USD/PLN był to rekord wzrostu z ostatnich 12 miesięcy 2016 r.!

7

Źródło: Rkantor.com

Decyzja FED zostanie ogłoszona 13 grudnia 2017 o godz. 20:30. Ewentualne skutki decyzji FED mogą być też odczuwalne następnego dnia, czyli 14 grudnia.

Anna Korzec, Rkantor.com

Rkantor.com – partner sekcji Biznes Radia Zet
Rkantor.com to prężnie rozwijająca się platforma do wymiany walut i przelewów, której właścicielem jest Raiffeisen Solutions (Regon: 147328940) – spółka Raiffeisen Polbank. Rkantor.com ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowany przez KNF. Klienci Rkantor.com za darmo korzystają z kont w 19 walutach i kantoru do wymiany walut w opcji natychmiastowej i z odroczoną wpłatą. W ofercie poza darmowymi, natychmiastowymi przelewami do 14 banków są przelewy zagraniczne do 245 państw w stałych stawkach, niezależnych od wysokości przesyłanej kwoty (od 1 euro do max. 15 zł). Z Rkantor.com można też za darmo wypłacać gotówkę w 8 walutach w oddziałach Raiffeisen Polbank.