Zamknij

Bitcoin może uderzyć w rozwodzące się pary

Olga Papiernik
15.02.2018 17:09
Bitcoin może uderzyć w rozwodzące się pary
fot. EAST NEWS

Prawnicy twierdzą, że anonimowość cyfrowych walut może okazać się kusząca dla tych, którzy próbują ukryć bogactwo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Rozwodzące się pary są ostrzegane o ujawnianiu wszystkich swoich aktywów w obliczu obaw, że niektórzy mogą używać cyfrowych walut, takich jak Bitcoin, aby ukryć swoje bogactwo. Prawnicy sugerują, że anonimowość cyfrowych walut może okazać się kusząca dla osób związanych ze zjadliwym rozwodem.

Jedna z prawniczek powiedziała, że widziała "pierwszą falę" przypadków, w których kryptowaluty zostały wymienione jako aktywa. Sądy mają szerokie uprawnienia do badania ukrytych aktywów. Może to być sąd wyznaczający cyfrowego eksperta kryminalistycznego do analizy danych, gdy podejrzewa się, że ktoś próbuje ukryć pieniądze w kryptowalucie. Vandana Chitroda, partner w kancelarii Royds Withy King, powiedziała, że ma do czynienia z trzema przypadkami, w których mąż kupił kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Litecoin, Ripple i Ethereum.
- Są to pierwsze przypadki, które widzieliśmy i spodziewamy się zobaczyć wiele więcej, a także rozwodów, w których współmałżonek nie ujawni takich aktywów - powiedziała.

Jacqueline Fitzgerald, wspólniczka z kancelarii Wilsons, powiedziała: - Udowodnienie, że jeden z małżonków ma znaczny udział w kryptowalutach i dodawanie ich do majątku małżeńskiego może być dużym problemem.

- Fakt, że nie istnieje możliwość zamrożenia tych aktywów, może spowodować trudności - zasugerowała. To sprawiło, że te przypadki są bardziej podstępne niż te, kiedy ludzie próbowali ukryć sztukę lub antyki, które łatwiej było wyśledzić.

Brakuje również wskazówek ze strony sądu, jak należy rozwiązywać te problemy, głównie ze względu na stosunkowo niedawne pojawienie się boomu inwestycyjnego w kryptowaluty.

Pani Chitroda stwierdziła, że prawnicy i ich doradcy, podobnie jak wielu ich klientów, mieli niewielkie doświadczenie w odzyskiwaniu i wycenianiu kryptowalut.

BBC/OP