Zamknij

Wybierasz się na urlop? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Materiały partnera
29.09.2021 14:23
Kobieta w kapeluszu siedzi oparta o walizkę i trzyma w dłoni telefon
fot. Shutterstock

Już niebawem wyjeżdżasz na swoje wymarzone wakacje i powoli zaczynasz przygotowania? Oprócz spakowania walizki czy znalezienia opieki dla zwierzaka koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne!

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest tak ważne?

Choć wakacje to czas odpoczynku i relaksu, zdarza się, że właśnie podczas urlopu spotka nas coś nieoczekiwanego – na przykład nagły ból zęba czy złamanie ręki. Jeśli urlop spędzamy w Polsce, wystarczy udać się do najbliższego szpitala. Co jednak zrobić, jeśli wypadek przydarzy nam się za granicą i nie mamy pojęcia, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w którym ktoś udzieli nam pomocy medycznej? I dodatkowo – koszty leczenia za granicą w przypadku braku ubezpieczenia mogą być bardzo wysokie. W niektórych przypadkach mogą sięgnąć nawet kilkanaście złotych i więcej – a takich dodatkowych kosztów podczas wakacji zdecydowanie nikt nie chce! 

Właśnie z tego powodu ubezpieczenie turystyczne – szczególnie w przypadku wyjazdu za granicę, choć nie tylko – jest tak istotne. Przede wszystkim można skorzystać ze wsparcia i pomocy, a dodatkowo nie ma powodu, by obawiać się ogromnych kosztów leczenia. Zdecydowanie warto zadbać o dobrej jakości polisę turystyczną przed wyjazdem na urlop – szczególnie jeśli chcemy cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. 

Jak wybrać solidne ubezpieczenie podróżne?

Dobre ubezpieczenie turystyczne, które zapewni bezpieczeństwo, powinno spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi mieć szeroki zakres, a suma ubezpieczenia powinna być możliwie wysoka. Dodatkowo polisa taka zawierać także NNW, a nawet ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Zakres ochrony

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajduje się tam informacja na temat tego, jaki dokładnie jest zakres ubezpieczenia. Jest to informacja na temat tego, w jakich sytuacjach będzie można ubiegać się o odszkodowanie. Należy zwrócić szczególną uwagę na wykluczenia – czyli na to, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Porównaj ubezpieczenia turystyczne w 5 minut!

Suma ubezpieczenia

Przede wszystkim należy wiedzieć, że na terenie UE nie może ona być niższa niż 30 000 EUR. Jeżeli chodzi o pozostałe kraje, suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 40 000 EUR. Istotne jest to, jaka suma przeznaczona jest na konkretne usługi medyczne. Może powiem okazać się, że choć łączna suma gwarantowana ubezpieczenia wynosi 40 000 EUR, to na usługi dentystyczne przeznaczone jest 300 EUR. 

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Bardzo często NNW jest elementem ubezpieczenia turystycznego. Warto jednak dodatkowo się upewnić. Tutaj również suma gwarantowana powinna być jak najwyższa. Jeśli podczas wyjazdu dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie otrzymasz właśnie z NNW. Niektóre firmy oferują NNW w wysokości 10 000 EUR, a inne 100 000 EUR – różnice są duże, więc warto to sprawdzić. 

ZOBACZ TAKŻE:  Co powinno zawierać ubezpieczenie na zimowy wyjazd?

OC w życiu prywatnym

Ważny element polisy turystycznej, który niestety bardzo często jest pomijany, to OC w życiu prywatnym. Takie OC zadziała w sytuacji, gdy przypadkowo uszkodzisz czyjeś mienie – na przykład aparat fotograficzny, kamerę czy bagaż. Taka ochrona pozwoli zaoszczędzić nieco stresu. Uwaga, często OC w życiu prywatnym zadziała również wtedy, gdy cudze mienie uszkodzi Twój zwierzak albo dziecko. 

Polisa turystyczna to podstawa bezpiecznego wyjazdu

Urlop to czas wzmożonej aktywności, bardzo często w zupełnie obcym miejscu. Zwiedzanie zabytków turystycznych, sporty wodne, aktywność na świeżym powietrzu, a w końcu długie godziny spędzone na spacerach po okolicy – wszystko to jest bardzo przyjemne. Niestety, od czasu do czasu również podczas wakacji dochodzi do wypadku. Warto przygotować się również na taką ewentualność, aby w razie potrzeby móc skorzystać z pomocy. Takie poczucie bezpieczeństwa z pewnością sprawi, że wakacje będą jeszcze bardziej udane.