Zamknij

Ubezpieczenie zdrowotne – zadbaj o ochronę dla siebie i swoich bliskich

Materiały partnera
12.10.2021 10:05
Dłonie członków rodziny trzymają wycięte z papieru postacie
fot. Shutterstock

W Polsce wszyscy obywatele mają obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu mają oni dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, wiele osób narzeka na zbyt długi czas oczekiwania w kolejce do specjalistów i na zabiegi. Nierzadko wynosi on więcej niż kilka tygodni, a nawet miesięcy. To właśnie między innymi z tych powodów, Polacy coraz częściej stawiają na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak działa? 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi alternatywy dla publicznego, ale może stanowić jego dopełnienie. Każdy może skorzystać z prywatnej polisy zdrowotnej i cieszyć się szybszym dostępem do badań, zabiegów i specjalistycznych konsultacji z lekarzami. Prywatne ubezpieczenie można wykupić samodzielnie w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Czasami jest ono oferowane również przez pracodawcę. Zwykle polega na płaceniu comiesięcznych składek, a ich wysokość będzie zależała od konkretnej oferty. Umowa zwykle podpisywana jest na rok, ale jej warunki zwykle można swobodnie zmienić z zachowaniem określonego w umowie terminu.

Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?

Karencja ubezpieczeniowa to okres, w którym mimo płaconego ubezpieczenia, klient nie może skorzystać z badań lub specjalistycznej konsultacji. Zwykle dotyczy droższych usług, np. rehabilitacji lub zabiegów medycyny estetycznej. Wszystkie szczegóły powinny zostać opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi warto zaznajomić się przed podpisaniem umowy. 

Ubezpieczenie zdrowotne – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby. Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę, a Twój stan zdrowia wymaga regularnych wizyt u specjalisty, upewnij się, że dany pakiet medyczny umożliwia wizyty właśnie u takiego lekarza. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z listą specjalistów oraz placówek, do których będziesz mieć dostęp. Dobrze, gdyby nie znajdowały się zbyt daleko miejsca pracy lub zamieszkania. Sprawdź również najszybsze dostępne terminy do konkretnych specjalistów. Bardzo ważnym aspektem jest również diagnostyka, czyli lista badań, z których możesz skorzystać w ramach danego pakietu. Im bardziej rozbudowana lista, tym lepiej dla pacjenta. 

Porównaj ubezpieczenia OC i AC w 5 minut!

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego – ile wynosi? 

Oferty dostępne na rynku różnią się w zależności od rozbudowania konkretnych pakietów. Najtańsze składki za ubezpieczenie zdrowotne można wykupić już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Wysokość różni się w zależności od tego, co wpływa na rodzaj oferty. Im więcej specjalistów oraz badań jest dostępnych w ramach ubezpieczenia, tym koszt polisy rośnie. Cena abonamentu medycznego może również różnić się w zależności od liczby osób korzystających z pakietu. Oferty dla rodzin niekiedy są o wiele bardziej opłacalne niż wykupowanie ubezpieczenia zdrowotnego dla każdego członka z osobna. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – zalety

Ochrona swojego zdrowia oraz bliskich to niewątpliwie priorytet niemal każdego odpowiedzialnego człowieka. Decydując się na zakup prywatnego pakietu medycznego, warto zapoznać się z korzyściami, które się z nim wiążą. Z pewnością należy do nich wysoka jakość świadczeń i komfort leczenia. Prywatne placówki medyczne są zwykle wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwia szybką i precyzyjną diagnostykę. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że do prywatnego lekarza nie trzeba posiadać skierowania, dzięki czemu pacjent oszczędza swój czas. Godziny przyjęć pacjentów są zwykle długie, więc spokojnie można dostosować wizytę do swojego kalendarza. Czas oczekiwania na wizytę zwykle wynosi maksymalnie kilka dni, w przeciwieństwie do specjalistów dostępnych w ramach NFZ, gdzie potrafi on wynosić nawet kilka miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie zdrowotne – podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na szybkiej i komfortowej opiece zdrowotnej dla Ciebie i Twoich bliskich – koniecznie rozważ zakup prywatnej polisy ubezpieczeniowej. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą tracić nerwów na długie oczekiwanie w kolejkach, a w razie potrzeby, mieć dostęp do najlepszych specjalistów.