Zamknij

Ubezpieczenie podróżne – dlaczego nie można o nim zapomnieć?

Materiały partnera
29.09.2021 14:18
Para turystów oparta o bagażnik samochodu przygląda się mapie
fot. Shutterstock

Lubisz być dobrze przygotowany do każdego wyjazdu, dlatego na długo przed urlopem przygotowujesz sobie listę rzeczy do spakowania i spraw do załatwienia? Oprócz spakowania kremu do opalania i ręcznika plażowego, a także dodania na listę opieki dla zwierzaka, koniecznie zapisz na niej ubezpieczenie podróżne. I zaznacz to pole na czerwono, ponieważ taka polisa jest bardzo ważna!

Jaką ochronę zapewnia polisa turystyczna?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ poszczególne polisy różnicą się między sobą zakresem ochrony. Niemniej jednak dobre ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w kilku najważniejszych przypadkach – przede wszystkim wtedy, kiedy podczas wyjazdu będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej. Dobra polisa zagwarantuje ochronę nie tylko w razie złamania nogi czy nagłego zatrucia, ale również wtedy, kiedy będziesz potrzebował pomocy dentysty lub innego specjalisty. Pamiętaj – im szerszy zakres ochrony, tym lepiej. 

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zagwarantować swoim klientom ochronę nie tylko na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej, ale znacznie szerszą. Do polisy dodawane jest na przykład ubezpieczenie NNW, a często również OC w życiu prywatnym. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie bagażu. A zatem nie ma wątpliwości, że dobrze skonstruowane ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksową ochronę. 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie podróżne?

Wybierając ubezpieczenie podróżne, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty leczenia i sumę gwarantowaną. W przypadku podróży po krajach Unii Europejskiej suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 EUR. W krajach poza EU – nie może to być mniej niż 40 000 EUR. Jesteś nieco zdziwiony, że kwoty te są tak wysokie? Otóż w wielu krajach koszty leczenia dla osób, które nie są objęte leczeniem, mogą być bardzo wysokie. Zdarza się, że koszty krótkiej hospitalizacji wraz z badaniami, lekami czy drobnym zabiegiem, mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy i więcej. Pokrycie takiej kwoty z własnej kieszeni zdecydowanie mogłoby zepsuć nawet najbardziej wspaniałe wakacje. Właśnie dlatego koszty leczenia w polisach sięgają takich kwot – i nie warto wybierać oferty, gdzie są one niższe. 

Warto również zwrócić uwagę na elementy dodatkowe polisy, takie jak:

  • ubezpieczenie bagażu, 
  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, 
  • gwarancja transportu do kraju, 
  • OC w życiu prywatnym, 
  • Auto Assistance, jeśli podróżujesz samochodem. 

Obecnie ubezpieczyciele przygotowali bardzo ciekawe oferty dla klientów, jednak nie warto posiłkować się jedynie obietnicami z katalogów. Przed podpisaniem umowy koniecznie dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat polisy. W szczególności uważaj na wykluczenia – towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często stosują różnego rodzaju wykluczenia. Są to sytuacje, w których po prostu nie otrzymasz odszkodowania i nie będziesz mógł się o nie ubiegać. 

Porównaj ubezpieczenia turystyczne w 5 minut!

Ile kosztuje polisa turystyczna?

Koszty ubezpieczenia podróżnego nie są wysokie. Najczęściej wynoszą one od kilku do kilkunastu złotych za dzień. Warto dobrze porównać różne oferty, bo droższe nie zawsze znaczy – lepsze. Często już za niewielką kwotę można kupić naprawdę solidne ubezpieczenie. Co istotne, nie kupuj polisy tylko do dnia powrotu – daj sobie kilka dodatkowych dni, na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś problemy. Zapłacisz nieco więcej, ale w razie problemów z powrotem, jak opóźnienie samolotu, Twoja ochrona nie dobiegnie końca. 

ZOBACZ TAKŻE:  Co powinno zawierać ubezpieczenie na zimowy wyjazd?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas wakacji!

Jak widzisz, ubezpieczenie podróżne zapewnia bardzo kompleksową ochronę, a jednocześnie nie jest drogie. Zdecydowanie więc warto je wykupić, aby podczas urlopu cieszyć się spokojem i relaksem – a dobra polisa z pewnością zagwarantuje Ci poczucie bezpieczeństwa.