Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Materiały partnera
29.09.2021 14:34
Uśmiechnięta para młodych ludzi w nowym mieszkaniu patrzy na ekran laptopa
fot. Shutterstock

Kupiłeś wymarzone mieszkanie i chciałbyś je ubezpieczyć? To bardzo dobry pomysł – ubezpieczenie mieszkania jest najlepszym zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania takiej polisy.

Dlaczego ubezpieczenie mieszkania jest tak ważne?

Wysoka inflacja dotknęła także rynek nieruchomości. Zakup mieszkania z uwagi na wysokie ceny stał się tym trudniejszym zadaniem. To właśnie one powodują, że zakup mieszkania często wiąże się z koniecznością wydania bardzo dużej kwoty lub z wzięciem dużego kredytu. Skoro więc ktoś staje się posiadaczem wartościowej nieruchomości, powinien koniecznie ją ubezpieczyć. Dlaczego? W przypadku mieszkań również zdarzają się różnego rodzaju wypadki, jak pożary czy zalania. 

Niestety, bardzo często takie sytuacje prowadzą do znacznego lub całkowitego uszkodzenia mieszkania. W sytuacji, gdy właściciel nie ma ubezpieczenia, nieruchomość przepada – nie ma bowiem szans na odszkodowanie, które pozwoliłoby na generalny remont lub na zakup podobnej nieruchomości. Nie warto ryzykować – tym bardziej, że ubezpieczenie mieszkania można nabyć w bardzo dobrej cenie. 

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Podczas poszukiwania najlepszego ubezpieczenia mieszkania należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich. 

Zakres ubezpieczenia

To zdecydowanie najważniejsza kwestia. Od niej bowiem zależy to, w jakich dokładnie sytuacjach zadziała dane ubezpieczenie i kiedy będzie można ubiegać się o odszkodowanie. W większości przypadków ubezpieczenie mieszkania obejmuje oczywiste sytuacje, takie jak zalanie czy pożar, jednak pomiędzy poszczególnymi polisami występują w tym względzie spore różnice. Koniecznie sprawdź, co dokładnie obejmuje Twoja polisa i czy na liście znajdują się wszystkie sytuacje, które Cię interesują. Im większy zakres ubezpieczenia, tym lepiej. 

Porównaj ubezpieczenia nieruchomości w 5 minut!

Suma ubezpieczenia

To kolejna istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Suma ubezpieczenia pozwoli Ci na uzyskanie informacji, na jaką wysokość odszkodowania możesz liczyć. Uwaga, na różne elementy wyposażenia mieszkania często może obowiązywać inna suma ubezpieczenia. W przypadku podstawowej wersji ubezpieczenia mieszkania z reguły suma ubezpieczenia określana jest łącznie dla wszystkich elementów. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie otrzymasz. 

Wyłączenia

Większość towarzystw ubezpieczeniowych w OWU określa wykluczenia – czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Koniecznie zapoznaj się z tym informacjami, ponieważ w przeciwnym wypadku może okazać się, że na przykład ubezpieczyciel nie przewiduje wypłaty odszkodowania w sytuacji, która Ci się przydarzyła. Wtedy niestety jest już za późno. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe ma również prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli do szkody doszło na skutek rażącego niedbalstwa – na przykład gdy miał miejsce pożar spowodowany przez niewygaszony niedopałek papierosa. 

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Wysokość składek

Chodzi o to, jaki dokładnie będzie koszt ubezpieczenia mieszkania. Nie warto na tym oszczędzać – czasem lepiej wydać kilkadziesiąt złotych więcej, aby cieszyć się o wiele większym zakresem ubezpieczenia. To z kolei przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo warto szczegółowo porównywać oferty różnych towarzystw, ponieważ różnice w cenie – przy tym samym zakresie i sumie ubezpieczenia – mogą być naprawdę duże. 

Wybierz najlepsze ubezpieczenie mieszkania dla siebie!

Oczywiście zakres ubezpieczenia, suma ubezpieczenia oraz wykluczenia są bardzo istotne – to właśnie na te rzeczy powinieneś zwracać uwagę, podpisując umowę z ubezpieczycielem. Możesz również zdecydować się na różnego rodzaju dodatkowe usługi w ramach ubezpieczenia mieszkania, jak OC w życiu prywatnym czy Assistance, które zadziała, gdy dojdzie do jakiejś usterki. Jedno jest pewne – ubezpieczenie mieszkania jest niezbędne, jeśli chcesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa.