Zamknij

Ubezpieczenie OC. Jest sposób na obniżkę kosztów

Materiały partnera
29.09.2021 14:38
Kobieta podpisuje umowę ubezpieczenia samochodu
fot. Shutterstock

Masz wrażenie, że ceny ubezpieczenia OC nieustannie idą w górę, a Ty z roku na rok płacisz za ubezpieczenie coraz więcej? Chciałbyś nieco oszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym? Sprawdź, jak obniżyć koszty OC! 

Nie warto przepłacać za ubezpieczenie samochodu!

To podstawowa informacja, którą powinien poznać każdy właściciel samochodu. Otóż zakres polisy OC jest szczegółowo regulowany przez przepisy. Polisa ta chroni osoby, które zostaną poszkodowane przez kierowcę – na przykład innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Po powstaniu szkody osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie z OC sprawcy. Oznacza to, że osoby te są zabezpieczone – nie ma bowiem możliwości, że dana osoba nie otrzyma odszkodowania, bo kierowcy na to nie stać. Co ważne, jest to również dodatkowe zabezpieczenie dla kierowców. Nie muszą oni wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni – a przecież często są to bardzo wysokie kwoty. 

Pewne jest jednak to, że – skoro zakres ubezpieczenia OC jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – to nie ma żadnego powodu, aby przepłacać za polisę. Tym bardziej, że ceny OC są mocno zróżnicowane. W jednej firmie ta sama polisa może kosztować 600 zł, a w innej – 1600 zł. Pytanie brzmi: jak obniżyć cenę OC? 

Co wpływa na cenę polisy?

Aby dowiedzieć się, jak obniżyć cenę OC, należy zastanowić się nad tym, co dokładnie na nią wpływa. Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne sposoby obliczania składek. Niektóre z nich biorą pod uwagę przede wszystkim wiek, inne – doświadczenie za kierowcą, a jeszcze inne – bezszkodową jazdę lub spowodowanie stłuczki

Porównaj ubezpieczenia OC i AC w 5 minut!

Z reguły jednak cena OC obliczana jest na podstawie kilku zmiennych. Oto niektóre z nich: 

  • wiek – to bardzo istotny parametr, mający wpływ na cenę polisy. Im młodszy kierowca, tym wyższa cena, z uwagi na większe ryzyko spowodowania kolizji. Z wiekiem ceny OC stają się coraz niższe, 
  • miejsce zamieszkania – kierowcy w większych miastach płacą więcej za ubezpieczenie samochodu, ponieważ wzrasta tam ryzyko kolizji. W mniejszych miastach panuje większy spokój i jest mniejszy ruch – a zatem ryzyko jest niższe, 
  • spowodowane szkody – to bardzo istotne dla ubezpieczycieli. Kierowcy, którzy spowodowali szkody, szczególnie w ostatnich latach, z pewnością zapłacą więcej niż ci, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, 
  • pojazd – również samochód ma znaczenie dla ubezpieczyciela. Szybkie sportowe auto to ryzyko kolizji, natomiast samochód z niewielkim silnikiem do jazdy miejskiej to częściowa gwarancja, że kierowca będzie bardziej rozsądny. To przekłada się na cenę składek. 

To tylko niektóre z elementów, które są brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Pora zatem odpowiedzieć na najważniejsze pytanie.

ZOBACZ TAKŻE: Kalkulator OC - dlaczego warto z niego skorzystać?

Jak obniżyć cenę OC?

Aby zagwarantować sobie tanie ubezpieczenie OC, możesz wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów:

  • znajdź starszego współwłaściciela samochodu – to dobra propozycja dla początkujących kierowców. Warto jednak pamiętać o wykupieniu ochrony zniżek. I oczywiście o bezpiecznej jeździe!
  • zarejestruj samochód w małej miejscowości – jeśli na przykład mieszkasz w małym mieście, ale pracujesz w Warszawie, zrezygnuj z OC w stolicy i ubezpiecz auto w małej miejscowości, 
  • rozsądnie wybierz samochód – decydując się na szybkie auto, możesz mieć pewność, że ubezpieczyciel będzie chciał się zabezpieczyć. Silnik 2.0 będzie wystarczający, jeśli chcesz cieszyć się tanim OC, 
  • uważaj na bezpieczeństwo – to zdecydowanie najważniejsza kwestia dla towarzystw ubezpieczeniowych. Nie ryzykuj i nie przekraczaj prędkości, a już niebawem będziesz cieszył się zniżkami OC. Uwaga – zniżki mogą sięgać nawet 50%!

A zatem bezpieczeństwo jest najważniejsze – również wtedy, gdy chcemy oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Co jeszcze możesz zrobić, aby obniżyć cenę polisy?

Skorzystaj z kalkulatora OC! 

Kalkulator OC to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu w kilka minut sprawdzisz, jaką cenę ubezpieczenia mogą zaoferować Ci najwięksi ubezpieczyciele w Polsce. W ten sposób dowiesz się, jaka firma zaproponuje Ci najtańsze OC – a także dokonasz wygodnego zakupu ubezpieczenia bezpośrednio przez kalkulator. Brzmi dobrze? A zatem nie ma na co czekać – uruchom kalkulator OC Porówneo i znajdź najtańsze OC na rynku!