Zamknij

Trzy elementy, które musi zawierać ubezpieczenie turystyczne

Materiały partnera
12.10.2021 10:22
Para turystów z walizkami i plecakami stoi na lotnisku
fot. Shutterstock

Jeżeli właśnie planujesz swój kolejny urlop lub podróżowanie to nieodłączny element Twojego życia, koniecznie zapoznaj się z dostępnymi ofertami ubezpieczenia turystycznego. To dzięki takiej polisie unikniesz zapłacenia dużych rachunków w razie nieszczęśliwego wypadku, który zdarzył się poza granicami kraju. Jak wybrać i co powinno zawierać takie ubezpieczenie?

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest ważne? 

Bez względu na formę Twoich wakacji – ubezpieczenie przyda się wszędzie. Niestety, wypadki mogą przydarzyć się zarówno podczas plażowania, jak i intensywnego zwiedzania zatłoczonych miejsc. Transport do szpitala, leczenie, diagnostyka i wizyta u specjalisty mogą sporo kosztować, warto więc zaopatrzyć się w ubezpieczenie, aby formalnościami i płatnościami zajęła się firma ubezpieczeniowa. Zakres polisy różni się w zależności od konkretnej oferty. Najważniejsze, aby znajdowała się w niej opieka medyczna podczas nagłego wypadku, np. złamania kości. Szerszy zakres polisy może obejmować konkretnych specjalistów, a także zabezpieczenie rzeczy, np. bagażu. Przed wyjazdem warto dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i dobrać do nich najlepsze ubezpieczenie. 

Trzy elementy, które musi zawierać ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie kosztów leczenia to istotna kwestia każdej polisy. Pokrycie kosztów wizyty u specjalisty, opłacenie transportu w miejscu wypadku, a także lekarstwa oraz zabiegi to kwestie, które musi pokrywać Twoje ubezpieczenie turystyczne. Koszty opieki medycznej za granicą zwykle nie należą do najmniejszych. Podróż po krajach należących do Unii Europejskiej nie powinna być ubezpieczona na mniej niż 30 000 EUR. Wycieczka do innych krajów wiąże się z sumą ubezpieczenia na minimum 40 000 EUR. Aby uniknąć spłacania takiej sumy, warto skorzystać z polisy. 

Kolejnym ważnym elementem, który należy przeanalizować podczas zakupu ubezpieczenia, jest Assistance, czyli pomoc w podróży w nagłych wypadkach. Wiąże się ona z organizacją i transportem medycznym do kraju, transportem zwłok lub leczeniem po powrocie do miejsca zamieszkania.

NNW, czyli następstwa od nieszczęśliwych wypadków to punkt, który jest bardzo istotny w trakcie urlopu lub wakacji. Firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie podczas nagłych sytuacji, takich jak, np. złamanie kości lub nagłej śmierci. W ostatnim przypadku ubezpieczenie (zwykle 100%, aczkolwiek może się to różnić w zależności od umowy) jest wypłacane rodzinie zmarłego.

Porównaj ubezpieczenia turystyczne w 5 minut!

Co jeszcze powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

W zależności od wybranego rozszerzenia polisa może dotyczyć również inne sytuacje. Popularnym wśród turystów rozwiązaniem jest ubezpieczenie bagażu przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Niektórzy cenią sobie opcję OC w życiu prywatnym, która polega na wypłacie pieniędzy osobie trzeciej, której podróżnik wyrządził nieumyślną szkodę. Osoby udające się na urlop autem często sięgają również po polisę Auto Assistance. Przed podpisaniem umowy nie zapomnij dokładnie przeczytać Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które opisują również tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których zainteresowany nie otrzyma środków finansowych. Najczęściej są to wyłączenia dotyczące środków odurzających, alkoholu lub przewlekłych chorób. 

Cena polisy turystycznej

Oczywiście koszt polisy turystycznej różni się w zależności od ubezpieczyciela oraz konkretnej oferty i potrzeb klienta. Ceny zaczynają się od kilku do kilkunastu złotych za dzień. Warto wykupić polisę na kilka dni dłużej niż czas trwania całej wycieczki ze względu na możliwe sytuacje losowe lub opóźnienia, np. linii lotniczych. Na koszt polisy wpływa czas trwania podróży, liczba osób ubezpieczonych oraz ich wiek, a także cel podróży.

ZOBACZ TAKŻE: Ubezpieczenie podróżne - dlaczego nie można o nim zapomnieć?

Ubezpiecz swoje zdrowie!

Jeżeli podróżowanie nie jest Ci obce, z pewnością powinieneś zapoznać się z ofertami polis turystycznych dostępnych na rynku. To właśnie ubezpieczenie ochroni Cię przed pokryciem kosztów opieki medycznej za granicą. Wybierając dodatkowe rozszerzenia, możesz być spokojny o swoje bezpieczeństwo podczas wymarzonej podróży!