Zamknij

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

Materiały partnera
12.10.2021 11:11
Mężczyzna oparty o zepsuty samochód dzwoni po pomoc drogową
fot. Shutterstock

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się, na jaki rodzaj ubezpieczenia powinieneś się zdecydować? Czujesz, że obowiązkowe ubezpieczenie OC to trochę za mało, bo potrzebujesz lepszej ochrony? Sprawdź, jakie ubezpieczenie samochodu warto wybrać!

Autocasco – kiedy warto się na nie zdecydować?

Wbrew obiegowej opinii, na Autocasco, czyli popularne AC, warto zdecydować się nie tylko w przypadku nowych, bardzo drogich aut. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują coraz lepsze ceny ubezpieczenia Autocasco, w związku z czym zakup polisy cieszy się coraz większym zainteresowaniem kierowców. I nic w tym dziwnego – AC zapewnia bardzo szeroką ochronę, co przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa u kierowcy. 

Przypomnijmy – Autocasco to ubezpieczenie samochodu, które zadziała w takich sytuacjach, jak kradzież samochodu, zniszczenie go przez pożar czy przez dzikie zwierzęta. Co bardzo ważne, podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC polega na tym, że kierowca, który spowoduje stłuczkę, nie otrzyma odszkodowania z OC. OC chroni bowiem wyłącznie osoby poszkodowane – i to one mogą liczyć na odszkodowanie. W przypadku AC natomiast kierowca może liczyć na pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela również wtedy, kiedy to on będzie sprawcą – na przykład w przypadku uszkodzenia samochodu na parkingu. 

Oczywiście ogromne znaczenie ma zakres ubezpieczenia Autocasco. Im będzie szerszy, tym cena polisy będzie wyższa. Warto więc skorzystać z kalkulatora OC i AC, który pozwoli na znalezienie najtańszego ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie NNW – dla wielu kierowców to polisa obowiązkowa

Choć zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, posiadanie NNW nie jest obowiązkowe dla kierowców, wiele osób nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez takiej polisy. NNW, czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnia ochronę na wypadek sytuacji, gdy któraś z osób w aucie zostanie poszkodowana w wypadku. Niezależnie od tego, czy będzie to kierowca, czy może któryś z pasażerów, w razie wystąpienia uszczerbku na zdrowiu osoba taka może liczyć na odszkodowanie. NNW zadziała również w sytuacji, gdy dojdzie do zgonu którejś z osób w pojeździe.

Porównaj ubezpieczenia OC i AC w 5 minut!

Assistance – pomoc zawsze wtedy, kiedy będzie potrzebne

Assistance również cieszy się coraz większą popularnością wśród kierowców – szczególnie tych, którzy cenią sobie komfort i wygodę. Ubezpieczenie Assistance zapewnia ochronę zawsze wtedy, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa. Jeśli na przykład w drodze do pracy przebije Ci się opona, auto nie będzie chciało uruchomić się na parkingu lub gdy nagłe zatrzyma się na ulicy, nie musisz samodzielnie wzywać lawety czy poszukiwać pomocy drogowej. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą, w której wykupiłeś Assistance, a pomoc otrzymasz tak szybko, jak będzie to możliwe. 

Podobnie jak w przypadku Autocasco, tak i przy Assistance kluczowe znaczenie ma zakres ubezpieczenia. W podstawowej wersji polisa zapewnia ochronę tylko na wypadek przebicia opony i gwarantuje transport lawetą na pewną odległość. Jeśli natomiast zdecydujesz się na bardziej rozbudowane (choć zarazem droższe) Assistance, możesz liczyć na samochód zastępczy, transport pasażerów do domu, pełną naprawę auta, a nawet nocleg czy transport lawetą na dłuższym dystansie

ZOBACZ TAKŻE:  Porównywarka ubezpieczeń OC. Jak to działa?

Podsumowanie

Choć większość kierowców decyduje się wyłącznie na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie warto rozważyć zakup NNW, a także AC i Assistance. Tym bardziej, że z porównywarką ubezpieczeń z pewnością uda Ci się znaleźć najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu!