Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Materiały partnera
29.09.2021 14:29
Mężczyzna uzupełnia dokumenty. Na blacie leży kalkulator i drewniany model domu
fot. Shutterstock

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie mieszkania to element obowiązkowy dla każdego właściciela nieruchomości. Polisa nie tylko stanowi zabezpieczenie na wypadek takich zdarzeń, jak pożar czy zalanie, ale też daje poczucie bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Sprawdź!

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Jeśli miałeś już okazję wstępnie zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych na polisy mieszkaniowe, z pewnością wiesz, że ceny są mocno zróżnicowane. Zastanawiałeś się, co dokładnie wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania? Wśród najważniejszych elementów wymienić można między innymi wartość mieszkania, zakres polisy, sumę ubezpieczenia czy usługi dodatkowe. 

Im bardziej wartościowa będzie nieruchomość, tym wyższe będą składki na ubezpieczenie mieszkania. Oznacza to, że właściciel mieszkania o wartości 300 000 zł zapłaci za ubezpieczenie o wiele mniej, niż posiadacz mieszkania o wartości przekraczającej milion złotych. 

Zakres ubezpieczenia to po prostu zbiór sytuacji, w których dana polisa będzie obowiązywać. Z reguły w podstawowej wersji większość ubezpieczeń oferuje zabezpieczenie na wypadek włamania, pożaru czy zalania. Im szerszy będzie zakres polisy, tym wyższa będzie cena. Z drugiej strony – warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania o szerokim zakresie, ponieważ taka polisa sprawdzi się w większej liczbie sytuacji. 

Kolejna ważna kwestia to suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota odszkodowania, na jaką możesz liczyć w razie szkody. Oczywiście i w tym przypadku im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa będzie polisa. 

Porównaj ubezpieczenia nieruchomości w 5 minut!

I ostatnia kwestia, czyli usługi dodatkowe. One również wpływają na cenę, choć wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje na przykład darmowe Assistance w ramach ubezpieczenia mieszkania. Jeśli jednak zdecydujesz się na więcej usług, jak OC w życiu prywatnym, to powinieneś liczyć się z tym, że ubezpieczenie mieszkania będzie nieco droższe. 

Nie bez znaczenia są też zabezpieczenia własne, jak na przykład drzwi antywłamaniowe czy system alarmowy, a także położenie mieszkania. Im bardziej niebezpieczna okolica, tym wyższe mogą być składki. Istotne będzie również to, czy dane osiedle jest ogrodzone i monitorowane. 

ZOBACZ TAKŻE: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa?

Z reguły w przypadku ubezpieczenia nieruchomości – domu czy mieszkania – składki opłacane są co 12 miesięcy. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na rok? Najtańsze polisy znaleźć można już za kilkadziesiąt złotych. Należy jednak pamiętać, że polisa mieszkaniowa za 60 zł nie będzie miała zbyt szerokiego zakresu, a dodatkowo suma ubezpieczenia nie będzie wysoka. Taka polisa zapewni jednak podstawową ochronę, dlatego to dobra propozycja dla osób, które chcą zabezpieczyć mieszkanie na wypadek najczęściej występujących szkód i nie potrzebują dodatkowej ochrony. 

Za solidne ubezpieczenie mieszkania o średniej wartości należy zapłacić kilkaset złotych rocznie. Obecnie już w cenie 300-400 zł na rok można znaleźć polisę o szerokim zakresie oraz z dużą sumą gwarantowaną. To rozsądna cena za zabezpieczenie mieszkania na okres 12 miesięcy. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również bardziej rozbudowane polisy. Ich koszt niejednokrotnie sięga nawet 1000 zł. Takie polisy nie tylko zapewniają bardzo szeroki zakres ochrony, ale też zawierają wiele usług dodatkowych, jak ochrona lokatorów czy Assistance. Taka polisa sprawdzi się w przypadku nieruchomości o wysokiej wartości oraz u osób, którym zależy na dużym poczuciu bezpieczeństwa. 

Nie rezygnuj z ubezpieczenia mieszkania! 

Podsumowując, za standardowe ubezpieczenie mieszkania średniej wielkości (50-70 m2) zapłacić trzeba około 300-400 złotych rocznie. Taka polisa będzie wystarczająca, a jednocześnie nie obciąży zanadto domowego budżetu. Nie warto więc rezygnować z ubezpieczenia mieszkania. To jeden z najważniejszych wydatków, które musi ponieść posiadacz nieruchomości.