W Białymstoku chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów

14.12.2017 15:16

Około 50 poprawek zmieniających wykorzystanie 24 mln zł zgłosili radni PiS do projektu budżetu Białegostoku na 2018 rok. Proponują m.in. bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów, rozpoczęcie budowy dużego parkingu w centrum czy nowego basenu.

W Białymstoku chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów fot. East News

Pierwsze czytanie projektu budżetu Białegostoku na przyszły rok miało miejsce w poniedziałek; drugie zaplanowano na 18 grudnia. Projekt zakłada dochody przekraczające po raz pierwszy 2 mld zł, ale i najwyższy deficyt, sięgający 258 mln zł.

Klub radnych PiS ma w radzie samodzielną większość; w trakcie pierwszego czytania projektu budżetu zapowiedział, że w tej wersji go nie poprze. Radni zwracali uwagę, że nie znalazło się w nim wiele poprawek złożonych przez nich na piśmie dwa tygodnie wcześniej. To pomysły zgłoszone przez mieszkańców podczas serii spotkań zorganizowanych przez tych radnych.

W czwartek szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski poinformował dziennikarzy, że po pierwszym czytaniu budżetu klub przekazał prezydentowi ok. 50 poprawek na łączną kwotę ok. 24 mln zł. - To są poprawki, które służą mieszkańcom; to są najpotrzebniejsze sprawy, najbliższe mieszkańcom (...). Chcielibyśmy, aby te poprawki zostały uwzględnione. - mówił Dębowski.

Propozycje PiS to np. większe wydatki na kampanię "Studiuj w Białymstoku", pieniądze na rozpoczęcie budowy piętrowego parkingu w centrum miasta czy darmową komunikację miejską dla najmłodszych uczniów (od nowego roku szkolnego).

Radni proponują też budowę lub rozbudowę kilku sal gimnastycznych i przygotowanie dokumentacji pod budowę basenu o wymiarach olimpijskich; ta inwestycja mogłaby być dofinansowana z ministerstwa sportu. Wstępna proponowana lokalizacja to Krywlany, gdzie ma też w przyszłości powstać hala sportowo-widowiskowa, której w mieście nie ma.

Chcą też zabezpieczyć 500 tys. zł na tzw. zielony budżet (np. inwestycje w parkach) oraz 300 tys. zł na pokrywanie wydatków w przypadku zdarzeń losowych, np. zalań po ulewach.

Przewodniczący komisji budżetu i finansów w radzie Tomasz Madras mówił, że pieniądze na te propozycje mogłyby pochodzić m.in. z przesunięcia na ten rok części płatności związanych z największą obecnie miejską inwestycją drogową - Trasą Niepodległości. Radni PiS widzą też oszczędności w wydatkach administracyjnych magistratu.

PAP/Robert Fiłończuk/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Oceń
Tagi