Lekarze odmawiają duchownym dostępu do danych umierających pacjentów

23.03.2019 17:46

Księża, którzy chcą udzielić ostatniego namaszczenia umierającym pajetom, nie otrzymują odpowiednich danych osobowych. Ich udzielenia odmawiają szpitale. Duchowni różnych wyznań apelują o zmianę przepisów w tym zakresie.

RODO. Szpitale odmawiają duchownym dostęp do danych umierających pacjentów fot. wideonet/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Prawo.pl, księża chcący udzielić ostatniego namaszczenia w szpitalu umierającemu pacjentowi proszą lekarzy o podanie danych osobowych tej osoby. Zdaniem duchownych jest to niezbędne do odnotowania w dokumentacji. 

Szpitale odmawiają, ponieważ od osoby nieprzytomnej nie mogą uzyskać zgody na przekazanie ich danych do Kościoła Katolickiego albo innego związku wyznaniowego. 

Dlaczego księża nie mają dostępu do danych pacjentów?

- Wprawdzie ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta mówi o ostatniej posłudze wobec pacjentów, ale nie uprawnia to placówek do przekazywania danych wrażliwych osobom trzecim - podkreślił Maciej Kawecki, przewodniczący Rady do spraw współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi w sprawach przetwarzania przez nie danych osobowych, cytowany przez Prawo.pl.

Z kolei Robert Bryzek, radca prawny w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, wskazuje na obowiązek zapewnienia tajemnicy informacji związanej ze stanem pacjentów.

- Ten obowiązek obejmuje wszystkie osoby wykonujące zawody medyczne i obejmujące wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia, rozpoznania, przebiegu leczenia, jak również przebiegu leczenia (...) Gdyby personel ujawnił dane pacjenta, jego rodzina mogłaby żądać odszkodowania od placówki medycznej - wyjaśnił w rozmowie z portalem.

Co w sytuacji kiedy ksiądz lub pastor złamie tajemnicę danych pacjenta? Według art. 55 ustawy o prawach pacjenta, może zostać wszczęte z urzędu lub na wniosek strony postępowanie przez Rzecznika Praw Pacjenta lub może on brać udział w już toczącym się postępowaniu - na prawach przysługujących prokuratorowi.

Z kolei duchowni - według radcy prawnego Macieja Łokaja - nie muszą uzyskiwać zgody na przetwarzanie danych pacjenta po spełnieniu kilku warunków. Wśród nich wymienia się m.in. kiedy takie informacje są niezbędne do celów profilaktyki zdrowotnej lub medycyny pracy lub do oceny zdolności pracownika do pracy.

RadioZET.pl/Prawo.pl/PTD

Oceń