Zamknij

Rejestracja w urzędzie pracy – jak to zrobić krok po kroku?

06.05.2019
Aktualizacja: 01.12.2020 19:49
Ludzie siedzą obok siebie w urzędzie pracy
fot. Shutterstock

Urząd pracy został stworzony po to, żeby odmienić los osób bezrobotnych. Jeżeli ty też chciałbyś się zarejestrować, musisz zdawać sobie sprawę z formalności. Jakie dokumenty musisz złożyć?

Urząd pracy jest miejscem, do którego przychodzą ludzie, mający między innymi problem ze znalezieniem pracy, ale nie tylko. Zgłaszają się tam również osoby, które po prostu nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. I właśnie po to został stworzony urząd pracy. Ma za zadanie pomóc takim osobom. Jest pośrednikiem między potencjalnymi pracownikami a pracodawcami, którzy poszukują nowych rąk do pracy. Rejestracja w urzędzie pracy nie jest skomplikowanym procesem, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Warto wcześniej pomyśleć o dokumentach, które trzeba ze sobą zabrać. Podpowiadamy, co jest niezbędne. 

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Rejestracja w urzędzie pracy – po co się rejestrować?

Osoby, które są bezrobotne, nie są pozostawione same sobie. Mają kilka możliwości, żeby znaleźć satysfakcjonującą pracę, jeżeli tylko wyrażą taką chęć.

Rejestracja w urzędzie pracy zapewnia bezrobotnym ubezpieczenie zdrowotne, co jest niezwykle ważne. Dodatkowo urząd pracy oferuje pomoc w znalezieniu nowej pracy oraz wypłaca zasiłek dla bezrobotnych. Dlatego też, jeżeli nie potrafisz znaleźć nowego zajęcia, tymczasowo warto zarejestrować się w urzędzie pracy. 

Wystarczy jeden prosty krok. Przede wszystkim, żeby otrzymać status osoby bezrobotnej, należy zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice? 

Rejestracje w urzędzie pracy stacjonarnie - krok po kroku

Na samym początku trzeba odnaleźć właściwy urząd pracy, biorąc pod uwagę miejsce zameldowania lub aktualnego przybywania. Jest to niezbędny krok do tego, żeby się zarejestrować.

Gdy już odnajdziesz swój powiatowy urząd pracy, musisz się tam udać, żeby dopełnić formalności. Urzędnik poprosi cię o podanie podstawowych danych. Będą to m.in. imię, nazwisko, wiek oraz wykształcenie. Następnie będziesz musiał złożyć odpowiednie dokumenty, które podajemy poniżej.  

Zobacz także: Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać

Rejestracja w urzędzie pracy przez internet – krok po kroku 

W dzisiejszych czasach sprawy urzędowe możemy załatwiać także przez internet. To bardzo ułatwia sprawę, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Żeby zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet, musisz wejść na stronę swojego urzędu pracy lub portal praca.gov.pl. Na każdej z tych stron otrzymasz formularz do wypełnienia. Gdy już uzupełnisz wszystkie dane, zostaniesz poproszony o osobiste dostarczenie dokumentów do wybranej placówki. Urząd powiadomi cię elektronicznie o dacie i godzinie spotkania.

Zobacz także:  B2B – co to jest i jakiej branży dotyczy?

Rejestracja w urzędzie pracy – potrzebne dokumenty

Warto wiedzieć, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Dzięki temu rejestracja przebiegnie szybko i sprawnie. Urzędnik będzie chciał potwierdzić naszą tożsamość, a także poznać nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.

Co trzeba zabrać ze sobą do urzędu pracy?

  • Dowód osobisty,
  • dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie, np. dyplomy,
  • świadectwo pracy,
  • oświadczenie dotyczące miejsca zameldowania.

Zobacz także:  Szykujesz się na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak się do niej przygotować

Dodatkowe dokumenty, które mogą być potrzebne w poszczególnych przypadkach:

  • dokument potwierdzający przeciwwskazania do wykonywania jakiejś pracy,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • oświadczenie o wykreśleniu wpisu działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u,
  • zaświadczenie od ZUS-u, jeśli pobierany był zasiłek chorobowy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, renta, renta rodzinna, świadczenie z ośrodka pomocy społecznej,
  • skrócone akty urodzenia oraz PESELE dzieci, jeśli mają one być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego osoby bezrobotnej.

Wymagane przy rejestracji dokumenty będą potrzebne również przy rejestracji online. Należy je zeskanować i następnie załączyć.

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy