Oceń
W pracy spędzamy większą część naszego dnia. Każdy z nas ma prawo do wzięcia oddechu i krótkiej przerwy na zregenerowanie sił. Czy przerwy w pracy dotyczą każdego pracownika?
W pracy spędzamy około ośmiu godzin, czasami nawet więcej. Nie jesteśmy w stanie utrzymać przez ten cały czas pełnej koncentracji. Pracownicy mają prawo do przerwy. To moment, w którym mogą wziąć oddech, coś zjeść i po prostu odpocząć. Dzięki chwilowemu odpoczynkowi jesteśmy bardziej wydajni, kreatywni i gotowi na nowe wyzwania. Czy przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi? Ile przerw możemy łącznie zrobić jednego dnia? Czy wpływa to na czas pracy i wypłatę? Sprawdziliśmy!
Zobacz także: Prawo pracy dla każdego pracownika. Znasz je?
Przerwy w pracy – komu przysługują?
Prawo do przerwy przysługuje pracownikom, gdy ich dobowy wymiar pracy wynosi co najmniej sześć godzin. Warto wiedzieć, że takie prawo ma każdy pracownik – niezależnie od umowy, na którą został zatrudniony czy stażu pracy.
Pracodawca ma wręcz obowiązek udzielić pracownikowi przerwy w pracy, ale ma on prawo określić, ile czasu może pracownik poświęcić na daną przerwę.
Prawo do dłuższych przerw mają matki karmiące. Jeśli pracują one co najmniej 6 godzin na dobę, to mają one prawo do dwóch półgodzinnych przerw. Te przerwy są wliczone w czas pracy mamy karmiącej. W niektórych przypadkach przerwy mogą zostać ustalone łącznie, ale mama musi wcześniej złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy, a pracodawca musi go rozpatrzyć pozytywnie.
Osoby z niepełnosprawnością również mogą liczyć na dodatkową piętnastominutową przerwę. Łącznie osoby z niepełnosprawnością mają łącznie prawo do 30 minut przerwy.
Zobacz także: Czas na urlop wypoczynkowy! Zobacz, ile dni wakacji ci przysługuje
Przerwy w pracy – ile wolnego czasu?
Na początku warto zaznaczyć, że to przepisy prawa pracy określają kilka rodzajów przerw w pracy. Najczęściej można się spotkać z przerwą, która trwa piętnaście minut. To minimalny czas na odpoczynek, który przysługuje nam w standardowych godzinach pracy.
Jest też jeszcze godzinna przerwa, nie jest ona jednak wliczana w czas pracy, oraz pięciominutowe przerwy wliczone w czas pracy. Najczęściej krótkie przerwy przysługują osobom, pracującym przy komputerze. To pracodawca decyduje, o której godzinie odbędzie się taka przerwa. Jeśli pracodawca nie ustali konkretnej godziny, to pracownik ma prawo sam wybrać, o której godzinie pójdzie na przerwę.
Co ciekawe – przerwa musi być wliczona w czas pracy, nie może być tak, że pracownik luźno ją traktuje. Nie wolno nam zatem zakładać, że możemy przyjść 15 minut wcześniej do pracy lub wyjść 15 minut wcześniej z pracy w ramach przerwy.
Zobacz także: Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości
Przerwy w pracy – rodzaje przerw
Najczęściej można się spotkać z przerwą piętnastominutową. Określa się ją mianem „przerwy śniadaniowej”. Taka przerwa jest wliczona w czas pracy pracownika, a co za tym idzie, jest w pełni płatna. Co ciekawe – w czasie przerwy śniadaniowej pracownik nie może opuścić terenu zakładu pracy.
Drugim rodzajem przerwy w pracy jest przerwa trwająca godzinę, ale nie jest ona wliczana do czasu pracy. Co ciekawe – długość przerwy może maksymalnie wynosić właśnie 60 minut. Jeśli pracownik nie chce takiej przerwy, może napisać wniosek do pracodawcy z prośbą o wyłączenie go z obowiązku posiadania dodatkowej przerwy, ale pracodawca nie musi się zgadzać. To czas, w którym pracownik może zjeść lunch lub załatwić sprawy osobiste na mieście.
Trzecim rodzajem przerwy jest pięć minut przerwy co godzinę. To dodatkowe przepisy, które dotyczą pracowników wykonujących pracę przed monitorem.
A co jeśli pracownik wykonuje pracę stojącą? Wtedy pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu przerwę, podczas której będzie mógł usiąść i odpocząć.
Zobacz także: Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić? Poznaj swoje prawa
Przerwy w pracy – odpoczynek po pracy
Na sam koniec warto poruszyć kwestię, która nie dla wszystkich jest oczywista. Każdy pracownik ma prawo do odpoczynku po pracy, który nie powinien zostać w żaden sposób zakłócony. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać logiczne, niektórzy pracodawcy nie szanują czasu wolnego pracownika i zlecają mu dodatkowe zadania np. wieczorem. Warto mieć świadomość, że nie jest to zgodne z kodeksem pracy.
Zostały uwzględnione następujące normy:
- norma dobowa – chodzi o prawo do nieprzerwanego odpoczynku w ciągu dobry (powinien on trwać 11 godzin),
- norma tygodniowa – chodzi o prawo do nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodnia (35 godzin).
Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów
Oceń artykuł

