Zamknij

Praca na wakacje – jak ją znaleźć, żeby się nie rozczarować?

06.02.2019
Aktualizacja: 30.11.2020 18:29
Uśmiechnięta kobieta w pracy wakacyjnej
fot. Shutterstock

Nie wyobrażasz sobie, żeby w wakacje leżeć na plaży? A może chciałbyś połączyć pracę z odpoczynkiem w wyjątkowym miejscu? Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy na czas wakacji lub pracy sezonowej. Na czym to polega?

Wakacyjna praca i praca sezonowa to bardzo popularne rozwiązania w letnim okresie. Decydują się na nią studenci i uczniowie, którzy czas wolny od zajęć chcą wykorzystać kreatywnie. Pracy sezonowej szukają również pracownicy znużeni pracą w biurze. Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się podjąć pracę sezonową lub wakacyjną? O czym trzeba wiedzieć i jak uniknąć rozczarowania? Odpowiadamy!

Zobacz także: Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości

Praca wakacyjna – dla kogo?

Lato jest czasem urlopów. W wielu firmach brakuje z tego powodu pracowników, a mimo to wszystkie zadania muszą zostać wykonane. Dlatego właśnie pracodawcy często szukają osób, które mogłyby zastąpić pracowników na czas ich urlopu.

To dobra okazja, by zarobić dodatkowe pieniądze. Praca wakacyjna jest rozwiązaniem dla osób, które wciąż się uczą, dla studentów, emerytów czy pracowników, chcących dorobić sobie do pensji. Można bowiem w dwa wakacyjne miesiące zarobić nawet na kilka kolejnych! Jest to bowiem dobrze płatna praca, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem.

W tym czasie trzeba bardzo uważać na fałszywych pracodawców lub takich, którzy wyzyskują swoich pracowników – wymagają od nich pracy przez kilkanaście godzin dziennie, a mimo to płacą niewiele.

Zobacz także: Praca zdalna i przez internet - co zrobić, by zarabiać z domu?

Praca wakacyjna a praca sezonowa

Pracę sezonową wykonuje się tylko w określonym czasie w roku. Może być wiele rodzajów takiego zajęcia  - od zbioru owoców, przez pracę w turystyce, barach, kawiarniach, restauracjach, znajdujących się w często odwiedzanych przez turystów latem kurortach. Dla osób, które chcą dorobić w zaciszu swojego domu, dobrym rozwiązaniem będzie praca chałupnicza.

To co najważniejsze, musisz pamiętać, żeby nie dać się oszukać, jeśli chodzi o wypłatę. Nie możesz dostać wynagrodzenia mniejszego niż ustanowiona najniższa krajowa – od 2019 roku wynosi ona 2250 złotych brutto.

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice?

Praca wakacyjna – gdzie szukać?

Najczęstszym pytaniem, jakie pada w kontekście pracy sezonowej, jest - gdzie znaleźć pracę wakacyjną, żeby była legalna i żeby nie zostać oszukanym. Na pierwszy ogień powinny pójść wszystkie strony internetowe, zamieszczające ogłoszenia o pracę. Możesz też wejść bezpośrednio na strony firm, na pewno będą ogłaszać, że potrzebują dodatkowego pracownika.

Informacje dotyczące prac wakacyjnych powinny się też znaleźć w urzędach pracy, w agencjach pracy tymczasowe. Pracy wakacyjnej można poszukać również w tradycyjny sposób – za pomocą prasy.

Jeśli zależy ci na pracy w gastronomii lub handlu, to wyjdź w miasto. Ogłoszenia powinny znaleźć się na drzwiach restauracji, kawiarni, sklepów czy lodziarni. Zawsze można wejść do miejsca, które nas interesuje i bezpośrednio zapytać o to, czy aktualnie nie szukają jakiegoś pracownika do pomocy.

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca wakacyjna nad morzem

Życie nad morzem toczy się latem. Polskie wybrzeże latem odwiedza wielu turystów, dlatego lokalni pracodawcy poszukują na ten czas pracowników. Praca nad morzem cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży, łączącej pracę z wypoczynkiem.

Branżą rozkwitającą w okresie letnim nad morzem jest turystyka i gastronomia. Nowych pracowników szukają hotele, restauracje, pensjonaty, kawiarnie. W tym czasie rozstawiają się też „budy” z jedzeniem czy lodziarnie.

Praca wakacyjna za granicą

Wiele osób marzy, by wyjechać za granicę i tam podjąć pracę wakacyjną. Wynika to z tego, że taki pracownik chce podszkolić umiejętność posługiwania się językiem obcym, nabrać odwagi, doświadczenia oraz zarobić więcej pieniędzy w obcej walucie. Takie osoby są też ciekawe nowych kultur i zwyczajów i bardzo interesuje ich odkrywanie nowych rzeczy.

Jeśli chodzi o pracę za granicą, to trzeba być bardzo ostrożnym i szukać tylko w sprawdzonych miejscach, np. agencjach pracy. Jeśli zdecydujesz się znaleźć taką pracę przez internet, to pamiętaj, by dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę oraz poczytać opinię na temat jego firmy czy wypłacalności.

Praca za granicą będzie też dobrym pomysłem dla grupy przyjaciół, która mogłaby dzielić się wyższymi kosztami utrzymania.

Zobacz także: Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać

Praca wakacyjna dla młodzieży

Praca wakacyjna jest dla młodych osób dobrą okazją na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, czy w ogóle podjęcia pierwszej pracy. Osoby, które chciałby spróbować sił w wymarzonym zawodzie, powinny zwrócić uwagę, czy firmy nie szukają nowych pracowników, ewentualnie zdecydować się na staż.

Dla tych, którym zależy na zarobieniu pieniędzy, dobrym rozwiązaniem będą prace sezonowe. Pracodawca często nie tylko oferuje wypłatę, ale i zapewnia nocleg oraz wyżywienie.

Praca wakacyjna – na co uważać?

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać? Trzeba mieć trzeźwe spojrzenie na sytuację, unikaj sytuacji, w których:

  • pracodawca oferuje ci zarobienie bardzo dużych pieniędzy w krótkim czasie – często takie ogłoszenia nie mają przełożenia na rzeczywistość,
  • oferty nie zawierają informacji dotyczących tego, czym miałbyś się zajmować,
  • pracodawca miga się od powiedzenia, ile będziesz zarabiać i dodatkowo nie chce powiedzieć, ile godzin będziesz pracować,
  • pracodawca nie prosi cię nawet o podesłanie CV czy listu motywacyjnego.

Zobacz także: Rejestracja w urzędzie pracy - jak to zrobić krok po kroku?