Zamknij

Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości

28.01.2019
Aktualizacja: 05.12.2020 20:25
Uśmiechnięci pracownicy jedzą w biurze w pizzę
fot. Shutterstock

Rozważasz podjęcie pracy na pół etatu? Praca w zmniejszonym wymiarze godzin ma wiele zalet, ale też ograniczeń, o których trzeba wiedzieć.

Osoby, które rozważają podjęcie pracy na pół etatu, najczęściej zastanawiają się, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Padają pytania na temat tego, jak wygląda sama umowa, co się dzieje z urlopem i ile przysługuje nam dni wolnych. Takie osoby zastanawiają się też, ile godzin będą musiały przepracować oraz jaki będzie to miało wpływ na wysokość ich emerytury. Sprawdziliśmy! Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli interesuje cię praca na pół etatu. 

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca na pół etatu  - ile godzin?

Podstawowym pytaniem, jakie wszyscy sobie w tej sytuacji zadajemy, jest - co tak naprawdę oznacza pół etat? Ile będziesz musiał przepracować w tygodniu, gdy zdecydujesz się na właśnie taką formę zatrudnienia?

Pracownik półetatowy pracuje cztery godziny dziennie, za dłuższy czas pracy powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Każdy pracownik ma prawo do otrzymania dodatku pieniężnego za nadgodziny – wymiar czasu pracy nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Ważne – o wysokości dodatku pieniężnego decyduje pracodawca i często zdarza się, że pracownik zamiast pieniędzy dostaje możliwość odebrania nadgodzin, czyli wybranego dnia będzie mógł wyjść wcześniej z pracy.

Zobacz także: Praca chałupnicza to dodatkowe zajęcie, ale czy opłacalne? Zobacz, co to takiego

Praca na pół etatu – umowa

Każda firma dyktuje inne warunki, na podstawie których zatrudnia pracowników. Gdy szukasz pracy, bardzo zależy ci na znalezieniu czegokolwiek. Pamiętaj, że rodzaj zawartej umowy ma bardzo duży wpływ na wymiar twojej pracy, twoje obowiązki, a nawet prawa, które zyskujesz. Każda umowa różni się wymogami, jak to wygląda w przypadku umowy o pracę na pół etatu?

Pracownik zatrudniony na pół etatu ma takie same prawa, jak pracownik etatowy. Pracodawca nie może traktować go inaczej, nie może też działać na jego niekorzyść. Rozliczenie pracownika półetatowego musi być zgodne z liczbą przepracowanych godzin.

Zobacz także: B2B - co to jest i jakiej branży dotyczy? Wszystko, co musisz wiedzieć

Praca na pół etatu – urlop

Urlop wypoczynkowy osoby, która jest zatrudniona na pół etatu, musi być proporcjonalny do czasu pracy. W przypadku pełnego etatu mamy 20 dni na wypoczynek, po 10 latach stażu pracy ta liczba wzrasta do 26 dni. Oznacza to, że pracując na pół etatu mamy 10 lub 13 dni urlopu.

Czy kobiety zatrudnione na umowę o pracę na pół etatu mają prawo do urlopu macierzyńskiego? Oczywiście! Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która jest zatrudniona na umowę o pracę, niezależnie od wymiaru godzin pracy. Oznacza to, że skrócony o połowę wymiar czasu pracy nie ma wpływu na ich urlop. Troszeczkę inaczej wygląda to w przypadku zasiłku macierzyńskiego – stanowi on sto procent wynagrodzenia kobiety, zatrudnionej na pół etatu. Będzie on wynosił dokładnie tyle, ile kobieta zarabia.

Czasami pracownicy chcą być zatrudnieni na pół etatu tylko przez jakiś czas (na przykład młode mamy), można w aneksie do umowy zastrzec, że zmiana będzie obowiązywała jedynie przez pół roku. W takim przypadku należy się dogadać z pracodawcą, który nie powinien robić żadnego problemu.

Warto wiedzieć, że osobie zatrudnionej na umowę o pracę na pół etatu, przysługują takie same urlopy, jak osobie zatrudnionej na pełen etat (poza urlopem wypoczynkowym). Są to:

Praca na pół etatu a emerytura

Bardzo ważną kwestią dla każdego pracownika jest wysokość jego emerytury. Pod tym względem praca na pół etatu ma dużą wadę – będziemy otrzymywać mniej pieniędzy niż osoba, zatrudniona na umowę w pełnym wymiarze godzin. Wynika to z tego, że osoba zatrudniona na pełen etat ma odprowadzane wyższe składki emerytalne. Warto wiedzieć, że przepracowane lata liczy się tak, jak osobom zatrudnionym na pełen etat.

W kodeksie pracy można znaleźć zapis, który dokładnie precyzuje, jak udzielany jest urlop. Przydziela się go na dni. Jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada ośmiu godzinom pracy.

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy