Zamknij

Praca chałupnicza to dodatkowe zajęcie, ale czy opłacalne? Zobacz, co to takiego

31.01.2019
Aktualizacja: 30.11.2020 18:31
Praca chałupnicza - kolorowe długopisy wkładane do odpowiednich przegródek
fot. Shutterstock

Praca chałupnicza jest sposobem na pracę dodatkową, którą można wykonywać z domu. Czy taka forma pracy jest opłacalna i co zrobić, żeby uniknąć oszustwa?

Mówi się, że pracy nie powinno się przynosić do domu. Jest w tym sporo prawdy, ale co w momencie, kiedy chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowy zarobek i szuka pracy, którą mogliby wykonywać w wolnych chwilach w domu. Taki rodzaj pracy znany jest jako praca chałupnicza. Szukając jej, należy być jednak bardzo ostrożnym. W internecie można bowiem znaleźć wiele wpisów na forach internetowych, które dotyczą oszustw związanych właśnie z pracą chałupniczą. Łatwo się nabrać na hasła, które zapewniają, że małym nakładem sił, możemy zarobić konkretną kwotę pieniędzy. Jak szukać pracy chałupniczej, żeby się na niej nie przejechać?

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Praca chałupnicza – czym jest?

Praca chałupnicza jest w pewnym sensie pracą dodatkową, którą można wykonywać w domu na zlecenie jakiejś firmy. W internecie można znaleźć wiele takich ogłoszeń o pracę. Jakie formy pracy chałupniczej oferują pracodawcy? 

Pracodawcy proponują skręcanie długopisów, drapaków dla kotów, sklejanie kopert czy szycie rękawiczek. Czasami potrzebna jest też pomoc w pakowaniu paczek, a nawet przepisywania tekstów.

Jak widzicie, są różne rodzaje tego typu zajęcia. Praca chałupnicza znana jest też jako praca dorywcza, która jest doskonała dla studentów, ale nie tylko.

Zobacz także: Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać

Praca chałupnicza – dla kogo?

Z pracy chałupniczej może skorzystać każdy, kto chciałby dorobić do pensji. Taki rodzaj pracy mogą podjąć też osoby z niepełnosprawnością, studenci, bezrobotni czy emeryci i renciści

Zobacz także: Praca na wakacje - jak ją znaleźć, żeby się nie rozczarować?

Praca chałupnicza – ile się zarabia?

Na początku trzeba zaznaczyć, że trudno byłoby utrzymać się z pracy chałupniczej. Pieniądze liczy się często od jednej sztuki – np. przy składaniu długopisów. Niestety są to sprawy groszowe. Osoby, które mają większą wprawę, mogą złożyć takich długopisów kilkadziesiąt w godzinę. Idąc dalej przykładem długopisów - kwotę dostaje się nie od pojedynczego długopisu, a złożenia całego zamówienia.

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice? 

Praca chałupnicza – jak nie dać się oszukać?

Podejmując pracę na odległość, zwłaszcza przez internet, musisz być bardzo ostrożny. W sieci można znaleźć wiele fałszywych ogłoszeń, sugerujących zarobienie dużych pieniędzy w krótkim czasie. Przed podjęciem decyzji o podjęciu pracy, sprawdź dokładnie swojego pracodawcę, poszukaj opinii na jego temat. Takie firmy proszą wcześniej o przesłanie „zaliczki”, która ma pokryć koszt wysyłek towaru. Teoretycznie ma ona zostać zwrócona wraz z pierwszą wypłatą.

Pamiętaj, że takie sformułowania jak "wysokie zarobki", "żadnych umów", "uczciwa", powinny ci dać do myślenia. Bądź też ostrożny w przypadku ogłoszeń, które są publikowane na darmowych portalach ogłoszeniowych. Unikaj ogłoszeń z brakiem treści - czyli takich, które nie mają żadnych szczegółów współpracy. Wymagania stawiane przez pracodawcę pasują do każdej osoby? - to również powinno sprawić, że zapali nam się czerwona lampka. 

Sprawdź też, czy podany numer telefonu jest prawdziwy. Zdarza się, że taki pracodawca podaje nieprawdziwe kontakty. Oszuści wrzucają też swoje ogłoszenia na wszystkie portale, które nie wymagają od nich żadnej opłaty.

Nieuczciwi pracodawcy zamieszczają często bardzo krótkie ogłoszenia, z których trudno wywnioskować, czym mógłbyś się zajmować. Obszerne wiadomości dostaje się tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej - fałszywy pracodawca ma nadzieję, że nie przeczytasz całej wiadomości i dasz się nabrać na jego warunki. 

Zobacz także: Rejestracja w urzędzie pracy - jak to zrobić krok po kroku?

Praca chałupnicza – jak sprawdzić ofertę?

Zanim wyślesz pieniądze, sprawdź, czy firma istnieje. W dobie internetu jest to bardzo łatwe do zweryfikowania, np. w bazie Internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Nie bój się pytać – masz prawo dowiedzieć się podstawowych informacji o takiej firmie. Gdy już to sprawdzisz, to poczytaj opinie na temat danej firmy – jeśli oszukała kogoś, to na pewno się o tym dowiesz.

Co ciekawe ten pracodawca nie wymaga przesyłania do niego CV lub wiadomości e-mail. Jedynym wymogiem podjęcia współpracy jest wykonanie przelewu na kwotę kilkunastu złotych pod wskazany rachunek bankowy.

Zobacz także: Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości

Praca chałupnicza – jakie kroki należy podjąć?

Warto podsumować jeszcze raz sposób szukania takiej pracy i sprawdzania pracodawcy.

Pamiętaj!

  • Dokładnie czytaj treść ogłoszenia,
  • sprawdź pracodawcę,
  • nie wysyłaj żadnych pieniędzy,
  • nie wysyłaj żadnych poufnych informacji,
  • kieruj się własną intuicją.

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy