Zamknij

Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

Zbigniew Grzegorzewski
18.12.2017 13:26
Unsplash/Chris Lawton

W ostatnich dniach Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z Brexitem. Uzgodnione zostały warunki wzajemnych rozliczeń finansowych, natomiast wciąż wielką niewiadomą pozostają warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.

- Po Brexicie w bardzo istotny sposób mogą się zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Marek Jeżewski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), szef praktyki arbitrażu. - Inwestycje, które prowadzą polskie firmy, mogą stracić swoje pierwotne uzasadnienie, a nawet ekonomiczny sens.

Czy polskie firmy będą mogły walczyć o odszkodowania na podstawie polsko-brytyjskiej umowy o popieraniu i ochronie inwestycji?

- Kryterium decydującym, które przeważa o ewentualnym naruszeniu zobowiązań wynikających z tej umowy jest zmiana, która okazuje się radykalna, nieracjonalna i nieproporcjonalna - wyjaśnia ekspert z KZP. - Odpowiedzią na taką sytuację może być postępowanie arbitrażowe. Koszt jest zależny od kwoty dochodzonego odszkodowania.