Zamknij

Zostawiasz na dworcu bagaż bez opieki? Możesz dostać grzywnę

Olga Papiernik
29.01.2018 13:55
Zostawiasz na dworcu bagaż bez opieki? Możesz dostać grzywnę
fot. Michał Parzuchowski on Unsplash

Możliwość nakładania grzywny przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei za pozostawienie bagażu bez opieki na peronie lub dworcu, poza miejscami do tego wydzielonymi, zakłada przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt zmian do rozporządzenia - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych. Dobiegają końca uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.

Jak informuje resort, projekt nowelizacji powstał w związku z pojawianiem się w ostatnim czasie nowych zagrożeń, "w tym związanych z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym polegającym na możliwości pozostawienia ukrytego w bagażu ładunku wybuchowego na obszarze kolejowym lub w pociągu".

W uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia napisano, że rośnie liczba przypadków pozostawienia bagaży bez opieki na dworcach. W roku 2014 odnotowano 158 takich przypadków, rok później było ich 257. W roku 2016 takich przypadków zanotowano już 911.

PAP/Łukasz Pawłowski/OP