Zamknij

Zmiany w 500 plus. Rośnie kryterium dochodowe na pierwsze dziecko

Piotr Drabik
24.01.2019 10:36
Zmiany w 500 plus. Rośnie kryterium dochodowe na pierwsze dziecko
fot. P. Tracz/KPRM

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedziała zmiany dochodowe przy wypłacie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Wyniesie ono co najmniej 100 złotych więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy otrzymujesz świadczenie 500 plus?

Liczba głosów:

Program 500 plus czekają w tym roku zmiany, o czym opowiedziała minister Elżbieta Rafalska w środę na antenie radiowej Jedynki. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej została zapytana o wzrost kryterium dochodowego, na podstawie którego świadczenie jest wypłacane na pierwsze dziecko. 

– Ponieważ jest to podniesienie kryterium dochodowego po okresie trzyletnim, czyli normalnym okresie weryfikacyjnym, który jest stosowany przy wielu innych świadczeniach, to ono nie może być na tyle nieistotne, żeby za chwileczkę nam powodowało to, że wzrost w kolejnym roku minimalnego świadczenia ograniczy dostęp do korzystania ze świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus – powiedziała Rafalska.

Zobacz także

Minister podała, o ile wzrośnie kryterium dochodowe przy 500 plus.

– Dla mnie też punktem wyjścia jest wzrost o kwotę co najmniej 100 zł. Ostatecznie, jaka to będzie kwota, pewnie lada moment się dowiemy – zapowiedziała Rafalska.

Komu przysługuje 500 plus?

Zmiany w programie 500 plus są podyktowane płacą minimalną, która od 1 stycznia tego roku wynosi 2250 zł brutto.

Minimalna pensja z tego roku (1634 zł na rękę) będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do otrzymywania m.in. 500 plus w kolejnym okresie rozliczeniowym – od października 2020 do września 2021 roku.

Zgodnie z obecnym kształtem programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie.

Zobacz także

Ministerstwo przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach 500 plus prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 roku.

Świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko przysługuje bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Jedynka/PAP/PTD