Zamknij

Europarlament za zakazem sprzedaży plastikowych talerzy i słomek

Piotr Drabik
27.03.2019 19:34
Zakaz sprzedaży plastikowych talerzy od 2021. Jest poparcie europarlamentu
fot. Ukrolenochka/Shutterstock (ilustracyjne)

Parlament Europejski zatwierdził w środę zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz dotyczący plastikowych talerzy, sztućców, słomek i patyczków do uszu ma wejść w życie w 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku?

Liczba głosów:

Wstępne porozumienie zawarte między Parlamentem Europejską i Radą Europejską w sprawie projektu dyrektywy UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Zobacz także

- Przepisy te zmniejszą rachunki za szkody dla środowiska o 22 mld euro, czyli o szacunkowy koszt zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jaki ponieślibyśmy w Europie do 2030 roku - powiedziała Frédérique Ries, belgijska europosłanka sprawozdawczyni z frakcji liberałów (ALDE).

- Unia ma teraz wreszcie model rozwiązań prawnych, którego należy bronić i który trzeba promować na poziomie międzynarodowym, biorąc pod uwagę globalny charakter problemu zanieczyszczenia mórz przez tworzywa sztuczne. Jest to niezbędne dla naszej planety - dodała.

Zobacz także

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne.

Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne z powodu powolnego tempa rozkładu gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie.

Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD