Zamknij

Zakaz handlu. Sejm będzie obradował nad dwoma projektami zmian

Piotr Drabik
08.03.2019 17:28
Zakaz handlu. Projekty ustaw w porządku obrad posiedzenia Sejmu. Kiedy
fot. WDnet Creation/Shutterstock (ilustracyjne)

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w dniach 13-15 marca będą rozpatrywane zmiany w ograniczeniu handlu w niedzielę. Sprawa dotyczy dwóch poselskich projektów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku.

Początkowo Polacy mogli zrobić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę w danym miesiącu. Jednak z początkiem 2019 roku ograniczenia zaostrzono i sklepy otwarte są w ostatnie niedziele. Z kolei według obowiązujących przepisów w przyszłym roku handel będzie dopuszczony tylko w siedem niedziel. 

Zobacz także

Zakaz handlu - dwa projekty w Sejmie

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem obrad Sejmu w dniach 13-15 marca, w porządku obrad znalazły się dwa poselskie projekty zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. 

Jeden autorstwa parlamentarzystów Nowoczesnej, czekający w sejmowej "zamrażarce" legislacyjnej od 2017 roku oraz drugi - opracowany przez posłów PiS. W przypadku drugiego nie wskazano sygnatury projektu.

Może to oznaczać wznowienie prac nad złożonym jesienią ubiegłego roku projektem PiS. Zakładał on uszczelnienie zakazu, dopuszczalnych wyjątków wśród sklepów otwieranych w niedziele oraz zalegalizowanie pomocy udzielanej właścicielom sklepów przez członków ich rodzin.

Prace nad ustawą wstrzymano m.in. po opinii Biura Analiz Sejmowych, krytykujące dalsze zacieśnianie ograniczenia handlu w niedziele. Jednocześnie partia rządząca może złożyć zupełnie inny projekt ustawy.

Portal Wiadomościhandlowe.pl podkreślił, że dzień przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu w parlamencie odbędzie się konferencja podsumowująca rok obowiązywania zakazu handlu w niedziele. Organizuje go Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza.

Zobacz także

Zakaz handlu - zapowiedź premiera

- W sprawie ograniczenia handlu w niedziele, jest zaplanowana debata na kierownictwie politycznym, na Radzie Ministrów, by omówić skutki społeczne i gospodarcze - mówił premier Mateusz Morawiecki. Celem było, aby małe sklepy rosły w siłę; pierwsze analizy pokazują, że nie koniecznie tak się stało - dodał.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki był pytany w TVN24 czy ustawa dotycząca ograniczenia handlu w niedziele po roku obowiązywania budzi jego wątpliwości. Szef rządu zaznaczył, że ograniczenie handlu w niedziele miało cel społeczny, ale także gospodarczy np. promocja drobnego polskiego handlu.

- Dla każdego kraju, którego dobrobyt rośnie, to przyrost klasy średniej na przestrzeni 100 lat historii tych krajach, które są dla nas przykładem, drobny handel, handel detalicznych był w rękach rodzimych lokalnych. Niestety w Polsce ta ewolucja gospodarcza w czasach III RP doprowadziła do tego, że sklepy wielkopowierzchniowe nie polskie i galerie nie polskie, de facto dominują - podkreślił.

- Jednym z celów, cichym marzeniem było, żeby polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że nie koniecznie tak się stało. Za parę tygodni będziemy mieli dokładniejsze analizy w tym względzie - powiedział.

Premier pytany czy dopuszcza weryfikację wcześniejszych planów poinformował, że na razie jest za wcześnie by o tym mówić. - Jest zaplanowana debata polityczna w tym względzie na kierownictwie politycznym, na Radzie Ministrów, żeby omówić skutki społeczne i gospodarcze - powiedział szef rządu.

Na pytanie, czy dopuszcza rozwiązanie przewidujące dwie niedziele handlowe, dwie niedziele wolne w miesiącu odparł: - Wyobrażam sobie różne rozwiązania, z tego punktu możemy podjąć różne decyzje, ale jakie to trzeba chwile poczekać.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD