Zamknij

Za 202 lata kobiety przebiją „szklany sufit” na rynku pracy

11.06.2019 12:58
Za 202 lata pozycja kobiet na rynku pracy zrówna się z mężczyznami
fot. KieferPix/Shutterstock (ilustracyjne)

Pozycja kobiet i mężczyzn zrówna się na rynku pracy dopiero za 202 lata. Jak podkreślono w raporcie Fundacji Liderek Biznesu, „szklany sufit, przez który nie mogą przebić się kobiety w biznesie i w społeczeństwie, nadal istnieje”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polscy menedżerowie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni – potwierdzają zgodnie, że kobiety na wysokich stanowiskach wnoszą nową jakość do zarządzania organizacją.

Według liderów polskich firm, z którymi wywiady przeprowadziła firma badawcza Kantar, kobiety są bardziej zdeterminowane, ciężej pracują, lepiej oceniają ryzyko i lepiej zarządzają czasem.

Zobacz także

„Szklany sufit” wciąż przeszkadza kobietom

Jednak, jak podkreśla Fundacja Liderek Biznesu – powołując się na międzynarodowe raporty – dopiero za 108 lat znikną różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, jeśli chodzi o ich pozycję społeczną, a w sprawach gospodarczych – pozycja kobiet i mężczyzn zrówna się za 202 lata.

– Proporcja kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych wygląda bardzo źle. Powiedziałabym, że to jest wstyd dla polskich organizacji, że tak mało kobiet znajduje się w zarządach. Wśród firm notowanych na giełdzie jest to poniżej 13 procent – mówiła Agnieszka Maciejewska, prezes Fundacji Liderek Biznesu.

– Sytuacja kobiet w biznesie jest ciągle jeszcze obarczona stereotypami, złą kulturą organizacyjną, ale jest też obarczona złym systemem edukacji i wychowania – dodaje.

Mimo to w Polsce z roku na rok sytuacja się zmienia i kobiety stanowią już około 41 proc. kadry menedżerskiej. W skali całej Europy 67 proc. stanowisk menedżerskich nadal zajmują mężczyźni. Najgorzej pod tym względem wypada Luksemburg.

Raport Fundacji zwraca uwagę na dane na temat nierówność płac kobiet i mężczyzn, czyli tzw. lukę płacową.

Według Eurostatu rozbieżność wynagrodzeń na stanowiskach menedżerskich w Polsce jest większa niż na szeregowych i wynosi 27,7 proc. czyli 4,3 punktów procentowych więcej od średniej unijnej.

W Banku Pekao prawie 80 procent pracowników to kobiety, a ponad 50 procent zajmuje i piastuje stanowiska dyrektorów. My nie potrzebujemy parytetów. Dostrzegamy bardzo pozytywny impakt kobiet – powiedziała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Zobacz także

Podkreśliła, że są badania naukowe, które potwierdzają, że im więcej kobiet, tym zwrot z kapitału zainwestowanego jest wyższy. 

Zdecydowanie mogę potwierdzić, powołując się na badania dostępne na rynku, że zwrot z kapitału, gdzie jest powyżej 50 procent kobiet w firmach, jest wyższy o ponad 1 procent.

Magdalena Zmitrowicz

Fundacja Liderek Biznesu powołuje się też w swoim opracowaniu na badania Massachusetts Institute of Technology oraz Carnegie Mellon, które pokazały, że zróżnicowane zespoły, w których również były kobiety, mają lepsze wyniki w analizie logicznej, koordynacji, planowaniu oraz rozwiązywaniu problemów. Raport przytacza dane Peterson Institute for International Economics i EY, z których wynika, że 30-procentowy udział kobiet we władzach spółek zwiększa ich zyskowność aż do 6 proc.

Zarówno przedstawiciele instytucji finansowych, jak i fundacji są przeciwni wprowadzeniu parytetów.

– Jestem za tym, żeby firmy deklarowały publicznie, jaką mają politykę wobec kobiet i żeby były z tego rozliczane – mówił Sławomir S. Sikora.

– Polska nie odróżnia się zbytnio od Unii Europejskiej. W spółkach giełdowych w Polsce średnio jest 13 procent kobiet, a w Europie – 14 procent. To jest problem europejski, a nie tylko polski – dodał prezes Banku Handlowego w Warszawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP