Zamknij

Wielomilionowe spadki z USA dla Polaków: ponad sto spraw rocznie

Olga Papiernik
05.11.2018 15:07
testament
fot. east news

W tym roku już 118 postępowań spadkowych toczących się na terenie Stanów Zjednoczonych dotyczyło dziedziczenia majątku przez osoby mieszkające w Polsce. Są to wielomilionowe spadki, które bywają wielkim zaskoczeniem.

Spadkowe postępowania  w Polsce i USA bardzo różnią się od siebie. Mamy tam postępowanie sądowe, jakie znamy z Polski, postępowanie testamentowe, albo trusty (umowa pomiędzy osobą, która chce przekazać swój majątek na określony cel, a osobą, która będzie zarządzać środkami). Te postępowania mogą być niezależne, albo łączyć się ze sobą.

- Nie ma instytucji zachowku w Stanach Zjednoczonych, co dla wielu Polaków jest zaskakujące - mówi  Joanna Pluta, wspólnik zarządzający Kancelaria Baran & Pluta. - Bardzo często rodziny zmarłych w Ameryce osób są przekonane, że jako krewni bezdyskusyjnie dziedziczą pieniądze po zmarłym lub mają prawo do zachowku.

Prawo spadkowe różni się w każdym z 50 stanów, ale w żadnym nie ma prawa do zachowku.

W USA prawo spadkowe wymaga, aby poszukiwano dziedziczących nawet wśród bardzo odległej rodziny, dlatego majątek tak rzadko przechodzi na własność skarbu państwa, stąd też dla wielu spadkobierców w Polsce spadek jest wielkim zaskoczeniem.

MarketNews24/OP