Zamknij

Producenci kosmetyków będą pod jeszcze większym nadzorem

Olga Papiernik
26.04.2018 15:32
kosmetyki
fot. Diana Kadreva on Unsplash

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o produktach kosmetycznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Projekt zakłada m.in. powołanie Systemu Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych.

"Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej przez określenie obowiązków producentów i dystrybutorów kosmetyków oraz kompetencji organów związanych z egzekwowaniem wymagań wynikających z unijnego rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych. Chodzi np. o prawidłowość składu, oznakowanie i dokumentację potwierdzającą bezpieczeństwo produktu" - czytamy w komunikacie.

W związku z nową ustawą zakłady, w których są wytwarzane lub paczkowane produkty kosmetyczne będą musiały zgłosić się do wykazu zakładów nadzorowanych, prowadzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

"Przepisy europejskie nakładają obowiązki związane z informowaniem o tzw. ciężkim niepożądanym działaniu produktów kosmetycznych. Aby monitorować i realizować te obowiązki, stworzony zostanie System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych" - czytamy dalej.

W uzasadnieniu podano, że przyjęcie proponowanych rozwiązań zwiększy poziom nadzoru nad produktami kosmetycznymi znajdującymi się w obrocie na terytorium Polski oraz pozwoli na skuteczne egzekwowanie obowiązków producentów i dystrybutorów kosmetyków.

Zaproponowano, by nowe przepisy weszły w życie 1 czerwca 2018 r..

Wyznaczono również dwa dodatkowe 9-miesięczne terminy przejściowe - dla zgłoszenia już działających zakładów wytwarzających kosmetyki oraz dla ewentualnego przetłumaczenia dokumentacji, którą muszą posiadać te zakłady i udostępniać m.in. na żądanie organu nadzoru.

Projektowana ustawa uchyli obowiązującą ustawę z 30 marca 2001 r. o kosmetykach.

ISBnews/OP