Zamknij

W Białymstoku chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów

Olga Papiernik
14.12.2017 15:16
W Białymstoku chcą wprowadzić bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów
fot. East News

Około 50 poprawek zmieniających wykorzystanie 24 mln zł zgłosili radni PiS do projektu budżetu Białegostoku na 2018 rok. Proponują m.in. bezpłatne przejazdy autobusami dla uczniów, rozpoczęcie budowy dużego parkingu w centrum czy nowego basenu.

Pierwsze czytanie projektu budżetu Białegostoku na przyszły rok miało miejsce w poniedziałek; drugie zaplanowano na 18 grudnia. Projekt zakłada dochody przekraczające po raz pierwszy 2 mld zł, ale i najwyższy deficyt, sięgający 258 mln zł.

Klub radnych PiS ma w radzie samodzielną większość; w trakcie pierwszego czytania projektu budżetu zapowiedział, że w tej wersji go nie poprze. Radni zwracali uwagę, że nie znalazło się w nim wiele poprawek złożonych przez nich na piśmie dwa tygodnie wcześniej. To pomysły zgłoszone przez mieszkańców podczas serii spotkań zorganizowanych przez tych radnych.

W czwartek szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski poinformował dziennikarzy, że po pierwszym czytaniu budżetu klub przekazał prezydentowi ok. 50 poprawek na łączną kwotę ok. 24 mln zł. - To są poprawki, które służą mieszkańcom; to są najpotrzebniejsze sprawy, najbliższe mieszkańcom (...). Chcielibyśmy, aby te poprawki zostały uwzględnione. - mówił Dębowski.

Propozycje PiS to np. większe wydatki na kampanię "Studiuj w Białymstoku", pieniądze na rozpoczęcie budowy piętrowego parkingu w centrum miasta czy darmową komunikację miejską dla najmłodszych uczniów (od nowego roku szkolnego).

Radni proponują też budowę lub rozbudowę kilku sal gimnastycznych i przygotowanie dokumentacji pod budowę basenu o wymiarach olimpijskich; ta inwestycja mogłaby być dofinansowana z ministerstwa sportu. Wstępna proponowana lokalizacja to Krywlany, gdzie ma też w przyszłości powstać hala sportowo-widowiskowa, której w mieście nie ma.

Chcą też zabezpieczyć 500 tys. zł na tzw. zielony budżet (np. inwestycje w parkach) oraz 300 tys. zł na pokrywanie wydatków w przypadku zdarzeń losowych, np. zalań po ulewach.

Przewodniczący komisji budżetu i finansów w radzie Tomasz Madras mówił, że pieniądze na te propozycje mogłyby pochodzić m.in. z przesunięcia na ten rok części płatności związanych z największą obecnie miejską inwestycją drogową - Trasą Niepodległości. Radni PiS widzą też oszczędności w wydatkach administracyjnych magistratu.

PAP/Robert Fiłończuk/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku