Zamknij

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje? Ekspert odpowiada

14.07.2019 14:53
Urlop wakacyjny 2019. Ile dni? Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?
fot. Kite_rin/Shutterstock (ilustracyjne)

Wielu pracowników jest błędnie przekonanych, że w okresie wakacyjnym mają obowiązek otrzymać urlop. - Nie jest też tak, że pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi urlopu wtedy, kiedy pracownik sobie tego zażyczy - podkreślił prawnik dr Karol Kulig w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Urlop w lipcu i sierpniu to życzenie wielu pracowników, ze względu na ciepłą pogodę oraz czas wolny dla młodzieży szkolnej. Jednak czy pracodawca ma obowiązek udzielenia dni wolnych właśnie w czasie wakacji? 

Jak tłumaczył dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy, w rozmowie z portalem Prawo.pl, nie ma żadnych przepisów nakładających taki obowiązek na pracodawców.

Zobacz także

Nawet najlepsza oferta last minute może nie być w stanie przekonać pracodawcy do tego, aby to właśnie nam zapewnił wolne w konkretnym terminie - podkreślił dr Kulig. 

Prawnik podkreślił, że pracodawca ma obowiązek tylko udzielać pracownikom urlop w każdym roku kalendarzowym. Powinien on jednak być wykorzystywany na bieżąco.

- Kumulowanie urlopu "na przyszłość" jest niezgodne z prawem. Tak samo jak zamiana urlopu na ekwiwalent w trakcie zatrudnienia. Urlop ma być wykorzystywany w naturze i to w każdym roku. To jest pierwsza i podstawowa zasada - tłumaczył dr Kulig.

Zobacz także

Dodatkowo pracodawca ma możliwość narzucania indywidualnym pracownikom planu urlopów, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Oczywiście pracownik ma prawo wnioskować o urlop we wskazanym terminie, ale ostateczna decyzja należy do pracodawcy, który może działać w porozumieniu ze związkiem zawodowym.

- Prawda, że Kodeks pracy wymaga porozumienia z pracownikiem, ale uwzględniając wykładnię celowościową i systemową przepisu, pracodawca powinien dążyć do uzgodnienia terminu, ale nie ma bezwzględnego obowiązku "dogadania się" - dodał dr Kulig.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl