Zamknij

Urlop na umowie zlecenie. Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

30.08.2019 21:06
Urlop na umowie zlecenie 2019. Bezpłatny czy płatny? Komu przysługuje? Poradnik
fot. Kite_rin/Shutterstock (ilustracyjne)

Wielu pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w oparciu o umowę zlecenie, zastanawia się czy przysługuje im urlop wypoczynkowy. Tłumaczymy tę wątpliwość krok po kroku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych metod uregulowania zatrudnienia. Ma ona plusy, takie jak wyższe wynagrodzenie i swobodniejszy czas pracy, ale i minusy. Jednym z nich jest kwestia urlopów. 

Zobacz także:  Kiedy należy ubiegać się o ekwiwalent za urlop? Sprawdź, jaka kwota ci przysługuje

Oto najważniejsze cechy umowy zlecenie:

  • jej treść może być swobodnie kształtowana,
  • nie ma określonych dobowych i tygodniowych limitów czasu pracy,
  • od dobrej woli stron umowy zależy wprowadzenie płatnych zwolnień lekarskich i urlopów,
  • dobrowolność w ustalaniu terminu i miejsca pracy,
  • możliwość zastąpienia zleceniobiorcy przez osobę trzecią.

Dodatkowo umowę zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie. Mogą to zrobić obie strony. Z kolei gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca jest odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Kiedy następuje wypowiedzenie zlecenia? Ze skutkiem natychmiastowym. Chyba, że strona w dokonanym wypowiedzeniu określa inny termin zakończenia umowy. Ponadto w umowie zleceniu można określić termin wypowiedzenia umowy.

Zobacz także

Urlop wypoczynkowy przy umowie zleceniu 

Dni wolne od pracy, za które pracownik może otrzymać wynagrodzenie, może wziąć tylko osoba z odpowiednim rodzajem umowy.

Na podstawie Kodeksu pracy pracodawca może zawrzeć umowę o pracę, na czas określony i nieokreślony, na okres próbny, na zastępstwo i na czas wykonywania określonej pracy.

Osoby, które mają podpisaną jedną z tych umów, mają prawo otrzymać urlop wypoczynkowy. Do tego grona nie zalicza się umowa zlecenie, która pozwala na elastyczny czas pracy, ale nie gwarantuje otrzymania urlopu wypoczynkowego. 

Zobacz także

Ta kwestia powinna być uregulowana ze zleceniodawcą i wykonawcą umowy zlecenia. Dlatego warto zadbać, aby w podpisywanej umowie znalazła się adnotacja o wykonawcy zlecenia do płatnej przerwy, która nie powoduje zmniejszenia przyjętego wynagrodzenia.   

Co może zrobić osoba z podpisanym zleceniem, której prawa wynikające z umowy, nie są realizowane?

W sytuacji, kiedy zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie ma charakter stosunku pracy, wykonawca umowy może wystąpić do Sądu Pracy o ustalenie zaistnienia wspomnianego stosunku pracy w miejscu umowy cywilnoprawnej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Poradnikprzedsiębiorcy.pl/Zielonalinia.gov.pl/Infor.pl