Zamknij

Nevada zakazuje odmowy zatrudnienia z powodu palenia marihuany

16.06.2019 13:25
USA. Nevada zakazuje odmowy zatrudnienia z powodu palenia marihuany
fot. photolona/Shutterstock (ilustracyjne)

Od przyszłego roku pracodawcy w amerykańskim stanie Nevada nie mogą odmówić zatrudnienia osoby tylko dlatego, że kandydat pali marihuanę. To pierwsze takie prawo za oceanem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała telewizja CNN, nowe prawo zostało podpisane 5 czerwca przez demokratycznego gubernatora stanu Nevada Steve'a Sisolaka. Wejdzie w życie wraz z początkiem 2020 roku.

Zgodnie z nim, pracodawca nie może odmówić zatrudnienia kandydata tylko z tego powodu, że podda się on badaniom na obecność substancji po użyciu marihuany i jego wynik będzie pozytywny. 

Zobacz także

Wprowadzono jednak szereg wyjątków. Z nowego prawa nie mogą skorzystać kandydaci na policjantów, ratowników medycznych czy pracowników obsługujących pojazdy silnikowe.

Mieszkańcy stanu Newada będą mieli również możliwość wykonania drugiego badania przesiewowego, jeśli nie zgodzą się w wynikami pierwszego zleconego przez pracodawców. 

Ponieważ nasza legalna branża konopi indyjskich wciąż się rozwija, ważne jest zapewnienie, aby drzwi szans ekonomicznych pozostały otwarte dla wszystkich mieszkańców Nevady

Steve Sisolak, gubernator Nevady

Zobacz także

Nevada jest pierwszym amerykańskim stanem, który zdecydował się na takie regulacje. CNN przypomniał, że przed trzema laty mieszkańcy tego stanu w głosowaniu poparli sprzedaż marihuany dla osób powyżej 21. roku życia. 

W kwietniu tego roku Rada Miejska Nowego Jorku przyjęła podobny projekt ustawy, który zakazał pracodawcom wymagania od potencjalnego pracownika negatywnego wyniku testu na obecność spożycia marihuany.

Z kolei w stanie Maine, która zalegalizowała niemedyczną marihuanę, pracodawcy nie mogą dyskryminować ze względu na spożywanie tego narkotyku.

Obecnie 10 amerykańskich stanów i Dystrykt Kolumbii dopuszcza możliwość stosowania marihuany w celach rekreacyjnych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN