Zamknij

Hawaje idą na wojnę z przemysłem nikotynowym. Papierosy tylko dla stulatków?

Piotr Drabik
07.02.2019 09:11
USA. Hawaje idą na wojnę z przemysłem nikotynowym. Papierosy tylko dla stulatków?
fot. 4924546/Pixabay (ilustracyjne)

Parlament amerykańskiego stanu Hawaje zamierza wprowadzić za pięć lat całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Miejscowe władze chcą nowe ograniczenie wprowadzać stopniowo. W rezultacie w 2024 roku nikotynowemu nałogowi legalnie będą mogli się oddawać tylko stulatkowie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Papierosy są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych.

Według raportu „The Tobacco Atlas”, opracowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, na jednego Amerykanina przypada rocznie 1023 papierosy (69. miejsce w światowym rankingu). Władze Hawajów postanowiły jeszcze polepszyć te statystyki.

Ustawodawca uważa papierosy za najbardziej śmiercionośny artefakt w historii ludzkości” – napisano w ustawie wzywającej do wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży papierów na archipelagu, którą przyjął miejscowy parlament – Legislaturę Hawajów. 

Zobacz także

Hawaje kontra „bardzo zły przemysł”

Nowe prawo stanowi podnoszenie granicy wieku, w której można legalnie kupić wyroby z nikotyną – 30 lat w przyszłym roku, 40 w kolejnym i tak do 2024 roku. Wówczas papierosy będą dostępne tylko dla stulatków i starszych, o ile uda im się je znaleźć za pięć lat na wyspach.

Pomysłodawca projektu Richard Creagan, deputowany Demokratów z Hawajów, tłumaczył w rozmowie z CNN, że wśród jego rodaków „jest bardzo wielu silnie uzależnionych przez bardzo zły przemysł” nikotynowy. 

Dodał, że limity wiekowe nie dotyczyłyby e-papierosów, cygar i tytoniu do żucia. Creagan jest przekonany, że nowa ustawa przetrwa batalię prawną, jeśli jej zasadność zostanie podważona. CNN przypomniał, że ograniczenia w dostępie do papierosów nie naruszają drugiej poprawki do Konstytucji USA, co zostało potwierdzone przez amerykańskie sądownictwo.

To nie pierwszy przypadek, kiedy władze Hawajów idą na wojnę z przemysłem nikotynowym. W 2016 roku były pierwszym amerykańskim stanem, który podniósł granicę wieku dostępności papierosów do 21 lat. 

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/PTD