Zamknij

Tesco planuje zwolnić prawie 1,5 tys. pracowników do końca lipca

05.06.2019 13:16
Tesco planuje zwolnić prawie 1,5 tys. pracowników. Powodem zamknięcie 4 hipermarketów
fot. canon_shooter/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 1480 pracowników Tesco może stracić pracę w najbliższych miesiącach. Powodem jest zamknięcie czterech hipermarketów i jednego centrum dystrybucyjnego. Sieć handlowa poinformowała o tym NSZZ „Solidarność”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tesco, które prowadzi w Polsce 382 markety, poinformowało związkowców o planowanych zwolnieniach grupowych. Taką informację brytyjska sieć handlowa przesłała do zakładowej NSZZ „Solidarności”.

Dlaczego Tesco zwalnia pracowników?

Powodem ograniczeniem załogi Tesco są planowane zamknięcie czterech hipermarketów – w Olsztynie przy ul. Pstrowskiego 16, Rudzie Śląskiej przy ul. 1 Maja 370a, Nowym Sączu przy ul. Prażmowskiego 11 i Stargardzie Gdańskim przy ul. Zblewskiej 5 – oraz centrum dystrybucyjnego w Komornikach przy ul. Krzysztofa Kolumba 25.

Zobacz także

Wśród innych powodów ograniczenia kadry wymieniono m.in. zmiany struktur w sklepach na stanowiskach podstawowych i osób sprawujących nadzór nad pracownikami.

Zwolnienia grupowe maksymalnie mają objąć 1480 pracowników. Zdecydowaną większość z nich stanowią najniższe stanowiska w firmie (1300 osób), a pozostałe to kadry sprawujące funkcje kierownicze (180). 

Pierwsze wypowiedzenia mają trafić do pracowników 24 czerwca, a proces ograniczania załogi ma się zakończyć do końca lipca. „Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku/ w innych jednostkach firmy” – przekazało Tesco w piśmie do związkowców.

Zobacz także

O kolejności zwolnień ma decydować termin zamknięcia sklepu i centrum dystrybucyjnego oraz okres zatrudnienia i wypowiedzenia wynikający z umowy o pracę.

Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy, zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę.

Tesco Polska

Sieć handlowa podkreśliła, że „pracownikom przysługiwać będzie odprawa pieniężna w wysokości zgodnej z postanowieniami ustawy” o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Za rok podatkowy 2018/19 Tesco w Polsce zanotowało przychody ze sprzedaży na poziomie 9,6 mld zł. Dla porównania – rok wcześniej było to 10,58 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bussines Insider Polska