Zamknij

Strajk nauczycieli. "Wyborcza": Wcześniejsza emerytura za dłuższy czas pracy

12.06.2019 14:11
Strajk nauczycieli 2019. "Wyborcza": Wcześniejsza emerytura za dłuższy czas pracy
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Rząd planuje przywrócić na dwa lata wcześniejsze emerytury dla nauczycieli - podała "Gazeta Wyborcza". W zamian za to pedagodzy mieliby być objęci większym pensum.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Strajk nauczycieli, który miał miejsce od 8 do 27 kwietnia tego roku, zwrócił uwagę opinii publicznej na kwestię zarobków w szkolnictwie. Pomimo że rząd PiS zaproponował 15 proc. podwyżki do końca roku, to centrale związkowe domagają się znacznie więcej.

Istnieje również zagrożenie powrotu do strajku w oświacie jesienią. Dlatego - według "Gazety Wyborczej" - rząd zamierza przedstawić nauczycielom nową propozycję.

Zobacz także

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli?

Zgodnie z nią na dwa najbliższe lata miałby zostać przywrócone wcześniejsze emerytury dla pedagogów.

Jak przypomniał dziennik, według Karty Nauczyciela na emeryturę bez względu na wiek mogli przejść nauczyciele, którzy do końca 2008 roku posiadają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat w oświacie ("przy tablicy"), lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym, oraz byli zatrudnieni w szkole na co najmniej pół etatu.

- Chcemy od 2020 roku te przepisy przywrócić, ale nie bezterminowo, bo to zbyt kosztowne dla budżetu, tylko maksymalnie na dwa lata. Dzięki temu uda się do zwiększenia pensum przekonać osoby, które mają najdłuższy staż i przy ewentualnych redukcjach w szkołach mogłyby się obawiać, że stracą etat, a do nowej pracy ze względu na wiek nikt by ich nie przyjął - przekazało anonimowe źródło gazety.

Zobacz także

Związkowcy są sceptyczni

Według Sławomira Broniarza, przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), z tej propozycji mogłoby skorzystać około 120 tys. nauczycieli.

- Ale oczywiście jest wiele niewiadomych, jak choćby to, jak będą wyliczane wcześniejsze emerytury. Czy według nowego systemu, czyli zebrane składki dzielimy przez przewidywalną długość życia? Bo jeśli tak, to np. 55-letni nauczyciele bardzo na tym stracą, w ich przypadku statystyczna długość życia jest bowiem duża, a to oznacza niższe świadczenia - mówi Broniarz.

Obecnie Karta Nauczycieli pozwala na pensum wynoszące od 15 do 30 godzin. Większość nauczycieli pracuje 18 godzin w tygodniu.

Podczas kwietniowego strajku pojawiła się propozycja zwiększenia pensum w oświacie w zamian za większe wynagrodzenie. Zdaniem związkowców taka propozycja doprowadziłaby do zmniejszenia etatów w wielu szkołach.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza