Zamknij

Strajk nauczycieli. „DGP”: rząd planuje zwiększyć czas pracy w szkołach

Piotr Drabik
16.04.2019 08:49
Strajk nauczycieli 2019. Rząd planuje zwiększyć pensum w szkołach. Kiedy
fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Rząd PiS planuje zwiększyć liczbę godzin pracy nauczycieli. Według „Dziennika Gazety Prawnej” zmiany wejdą w życie, jeśli partia rządząca wygra jesienne wybory. Przeciwni pomysłowi są dyrektorzy placówek oświatowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy nauczyciele powinni pracować dłużej?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli, który bezterminowo rozpoczął się 8 kwietnia, nie został przerwany nawet po ogłoszeniu tzw. okrągłego stołu związkowców z rządem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30 proc. podwyżki dla pedagogów. Z kolei rządzący proponują 10 proc. wzrostu wynagrodzeń do końca tego roku. 

Zobacz także

Nauczyciele będą pracować dłużej?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, resort edukacji bez względu na rezultat trwającego strajku planuje wrócić do pomysłu zwiększenia pensum dla nauczycieli. Warunkiem jest wygranie przez PiS jesiennych wyborów parlamentarnych. 

Obecne pensum dla nauczycieli wynosi 18 godzin tygodniowo. Dotyczy to pełnego etatu, ale pedagodzy mogą pracować także na półtora etatu, czyli maksymalnie 27 godzin w tygodniu. Tymczasem rząd planuje je zwiększyć do 24 godzin na pełnym etacie w zamian za większe wynagrodzenie. 

Gazeta powołała się na analizę kancelarii premiera, z której wynika, że zwiększenie godzin pracy nauczycieli ma uchronić polską oświatę przed kryzysem kadrowym po odejściu na emeryturę starszych pedagogów. Według ekspertów średnia wieku nauczyciela jest tak wysoka, że za dekadę nie będzie miał kto uczyć młodych ludzi. 

– Jeśli te rozwiązania zostaną wprowadzone tak jak ostatnia reforma – bardzo szybko – to przez następne lata nie uświadczymy w pokoju nauczycielskim żadnego młodego pracownika (bo nie będzie chętnych do zawodu – red.). Reforma oświatowa, w tym zwiększenie pensum, powinna być rozłożona w czasie na 11–13 lat – uważa Antoni Jeżowski z Instytutu Badań w Oświacie, cytowany przez „DGP”.

Zobacz także

Przeciwni planowanym zmianom są dyrektorzy szkół. Ich zdaniem rządowi chodzi tylko o populizm, a nauczyciele z większym pensum nie muszą wcale zarabiać więcej. 

Tymczasem według raportu Instytutu Badań Edukacyjnych sprzed 6 lat wynika, że nauczyciel przy 18-godzinnym pensum pracuje realnie 46 godzin i 40 minut tygodniowo. Z kolei według karty nauczyciela limit wynosi maksymalnie 40 godzin w tygodniu. 

– W wielu szkołach nauczyciele mają godziny ponadwymiarowe, a po wydłużeniu im pensum będą mogli liczyć na goły etat. W praktyce może się okazać, że na tej zmianie stracą, a nie zyskają finansowo – podkreślił Jacek Rudnik, wicedyrektor szkoły podstawowej i wieloletni dyrektor gimnazjum w Puławach, w rozmowie z „DGP”.

Zwiększenie czasu pracy nauczycieli ma być jednym z tematów tzw. okrągłego stołu związkowców z resortem edukacji. Samorządy nie są sceptycznie nastawione do pomysłów PiS.

– Zwolnienia nie ma się co bać, bo już teraz brakuje nam nauczycieli, a przecież część z nich odejdzie na emerytury – przekonuje Marek Olszewski, starosta toruński przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, cytowany przez gazetę.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

W poniedziałek, 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz w poniedziałek po raz kolejny zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe spotkanie.

Szef rządu zapowiedział zorganizowanie po świętach Wielkiejnocy okrągłego stołu na temat edukacji. Zapewnił, że wierzy, że okrągły stół będzie nowym otwarciem, ogólnonarodową dyskusją dla poprawy systemu oświaty. 

Strajk odbywa się podczas sesji egzaminacyjnej w szkołach podstawowych. Dla ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju we wtorek o godzinie 9 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty z matematyki. Dotychczasowe egzaminy, także na zakończenie gimnazjum, odbywały się bez większych utrudnień.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD