Zamknij

Sejm za przekazaniem z budżetu do 1 mld zł dotacji dla NFZ

Olga Papiernik
06.12.2017 21:31
 Sejm za przekazaniem z budżetu do 1 mld zł dotacji dla NFZ
fot. East News

Środa okazała  się pracowitym dniem dla Sejmu. Uchwalono nowelizacje ustawy o przekazaniu z budżetu do 1 mld zł dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym świadczeń wysokospecjalistycznych.

Za nowelą głosowało 422 posłów, przeciw było 3, a jeden wstrzymał się od głosu.

To już druga nowelizacja ustawy okołobudżetowej w tym roku - poprzednia towarzyszyła niedawnej nowelizacji tegorocznego budżetu.

Celem nowelizacji, jak mówiła podczas środowej południowej debaty sprawozdawczyni komisji Maria Zuba, jest przeznaczenie zaoszczędzonych środków budżetowych na inne zadania.

Czytaj także: Senat przyjal nowelizacje ustawy o przekazaniu z budzetu do 1 mld zl dotacji dla NFZ

Wprowadzane nowelizacją zmiany (przedłożone pierwotnie przez rząd, a także zaproponowane w toku pracy Komisji Finansów) to przede wszystkim:

  • przeznaczenie 1 mld zł dotacji dla NFZ na realizację świadczeń gwarantowanych i świadczeń wysokospecjalistycznych (tzw. nadwykonania);
  • przekazanie na Fundusz Reprywatyzacji, na zakup lub objęcie akcji spółek kapitałowych do 200 mln zł przez ministra rozwoju i finansów;
  • przeznaczenie do 1,4 mld zł na zakup akcji spółek kapitałowych przez Fundusz Reprywatyzacji;
  • przekazanie z budżetu państwa dodatkowych środków, ponad kwotę określoną w ustawie budżetowej na 2017 r., na Fundusz Termomodernizacji i Remontów - do wysokości 180 mln zł przez ministra infrastruktury i budownictwa;
  • możliwość przekazania do 100 mln zł, w formie dotacji celowej, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trafi ona na pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych, lasach lub budynkach służących do prowadzenia działalności rolniczej, spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 roku huraganu lub gradobicia;
  • możliwość otrzymania przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego 100 mln zł na stałą konserwację Cmentarza Żydowskiego w Warszawie. 10 mln zł będzie mogło trafić, w ramach współpracy unijnej, na zintegrowane zarządzanie granicami Libii.

Jak mówiła Maria Zuba, chodzi o - stworzenie nowych możliwości inwestycyjnych - spółkom skarbu państwa.

Dodatkowe środki, w formie dotacji celowej dla Agencji Rezerw Materiałowych, będzie można przeznaczyć na zwiększenie rezerw strategicznych (150 mln zł). Z kolei 57 mln zł będzie mogło trafić na finansowanie zadań teleinformatycznych ABW.

Dzięki noweli możliwe także będą dodatkowe wypłaty nagród motywacyjnych dla funkcjonariuszy policji (do wysokości 5 mln zł). W noweli znalazło się także wydłużenie terminu do 21 grudnia na wykorzystanie tzw. środków niewygasających.

- Dobrze, że nie chowa się tych pieniędzy, które nie zostały wydane z rezerw celowych, a przeznacza się je m.in. na cele społeczne. - mówił w środowej południowej debacie Lech Sprawka.

Krystyna Skowrońska zwracała z kolei uwagę na - skandaliczny tryb procedowania tej ustawy. Pytała też, na zakup jakich spółek ma być przeznaczone 1,4 mld zł dla Funduszu Reprywatyzacji. - Nie uzyskaliśmy na to odpowiedzi, o jakie spółki chodzi - powiedziała Skowrońska. Dodała, że klub PO mimo wszystko popiera tę nowelę, przede wszystkim z uwagi na 1 mld zł na NFZ.

Wiceminister finansów Teresa Czerwińska, odpowiadając na pytania posłów o zadłużenie, zwracała m.in. uwagę na spadającą relację długu publicznego do PKB. O ile w 2016 roku, mówiła, ta relacja wynosiła 54,1 proc, w bieżącym roku będzie 53,8 proc i tyle samo będzie w roku przyszłym. Tymczasem w krajach Unii ta relacja wynosi średnio 83,2 proc., a w krajach strefy euro 89 proc. - zaznaczyła.

- Polska była jednym z 12 krajów Unii utrzymujących relację długu do PKB poniżej 60 procent, zapisaną w Traktacie z Maastricht. - podkreślała Czerwińska. Maleją też, dodała, koszty obsługi długu do PKB.

Teraz nowela trafi do Senatu.

PAP/Piotr Śmiłowicz/OP