Zamknij

Kogo osłabiają sankcje gospodarcze

Rafał Mandes
30.11.2017 15:42
Kogo osłabiają sankcje gospodarcze
fot. Michael Mroczek/Unsplash

Celem sankcji, w tym także sankcji gospodarczych, jest wywieranie presji na państwa, które naruszają porządek międzynarodowy oraz wymuszenie zachowania pożądanego z punktu widzenia społeczności międzynarodowej.

Celem sankcji, w tym także sankcji gospodarczych, jest wywieranie presji na państwa, które naruszają porządek międzynarodowy oraz wymuszenie zachowania pożądanego z punktu widzenia społeczności międzynarodowej. W sposób naturalny, mechanizmy te mogą mieć również negatywny wpływ na funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw z państw, które te sankcje nakładają oraz, niekiedy, także państw trzecich.

- Przykładem takich ubocznych skutków są straty poniesione przez firmy pochodzące z  Unii Europejskiej wynikające z nałożonych na Federacją Rosyjską sankcji gospodarczych w związku z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy, szacowane na kwotę 30 mld euro - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Kozikowski z firmy prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

- Istotny jednak z perspektywy celów sankcji gospodarczych jest fakt, że pomimo odczuwalnych strat przedsiębiorców z państw nakładających sankcje, osłabiają one przede wszystkim sytuację ekonomiczną państw i przedsiębiorstw, przeciwko którym są kierowane.

MarketNews24/RM