Zamknij

Ruszą prace rządowe nad specustawą mieszkaniową

Olga Papiernik
06.03.2018 22:17
mieszkania
fot. Karol Makurat/East News

- W przyszłym tygodniu powinny ruszyć prace rządowe nad projektem specustawy mieszkaniowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Rada Mieszkalnictwa we wtorek zakończyła pracę nad projektem.

Zobacz także

Głównym punktem wtorkowej Rady Mieszkalnictwa była specustawa mieszkaniowa. - To była już ostatnia dyskusja na Radzie Mieszkalnictwa nad projektem specustawy mieszkaniowej - powiedział PAP Kwieciński.

Tekst projektu wymaga jeszcze doszlifowania pod kątem ostatnich uwag, które zostały zgłoszone we wtorek przez członków Rady Mieszkalnictwa - dodał minister inwestycji i rozwoju. Jak poinformował, projekt powinien - rozpocząć proces legislacyjny w strukturach rządowych w przyszłym tygodniu.

Kwieciński powiedział, że teraz projektem tej ustawy będzie zajmowało się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jak powiedział minister, Rada Mieszkalnictwa we wtorek prowadziła także prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszów w ramach Mieszkania plus. - Prace nad tym projektem będą kontynuowane w ramach Rady także w przyszłym tygodniu - zapowiedział Kwieciński.

Na Radzie dyskutowano także o zasobie pracowników w sektorze budowlanym. Jak powiedział Kwieciński, - Rada Mieszkalnictwa będzie kontynuowała dyskusję nad rozwiązaniami w tym temacie. Polskie firmy budowlane narzekają na brak pracowników.

Specustawa mieszkaniowa ma - zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy - mówił Kwieciński.

Zobacz także

Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. - Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku - wskazał Kwieciński.

Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.

Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.
Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa 29 stycznia. Jej zadaniem jest wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych, służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.

Zobacz także

W skład Rady Mieszkalnictwa - obok premiera Morawieckiego, który został jej przewodniczącym - wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

PAP/Mariusz Polit, Katarzyna Fiuk/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku