Zamknij

Sądy uchylają decyzje w sprawie 500 plus. Przyznają rację samotnym rodzicom

Piotr Drabik
04.01.2019 13:03
Rodzina 500 plus. Sądy stają po stronie samotnych rodziców bez wyroku o alimenty
fot. Maria Sbytova/Shutterstock (ilustracyjne)

Kolejny sąd stanął po stronie samotnych rodziców, których dzieci bez przyznanych alimentów nie otrzymywały świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Zdaniem resortu pracy i polityki społecznej wnioski od takich rodzin powinny być odrzucane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej samotni rodzice starający się o przyznanie świadczenia z programu „500 plus” muszą przedstawić wyrok ustanawiający alimenty od drugiego rodzica dziecka.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o świadczeniu „500 plus”, pomoc „na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego”.

Zobacz także

Sądy po stronie samotnych rodziców

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, samorządy przy wnioskach o „500 plus żądają m.in. wyroku alimentacyjnego i odpisu postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty”.

Samotni rodzice i cześć prawników uważa jednak, że taki zapis w ustawie nie może być stosowany w przypadku przyznania świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko. Powód? W tym wypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe, które jest stosowane w ramach programu „500 plus” tylko w przypadku świadczeń na jedno dziecko.  

W ostatnim czasie po stronie samotnych rodziców stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Orzekł on, że wymóg przedstawienia dokumentów alimentacyjnych obowiązuje tylko przy wniosku o „500 plus” na jedno dziecko. 

Zobacz także

Rząd chce wykluczyć dzieci z pomocy?

„Rzeczpospolita” przytoczyła również przypadek kobiety z Warszawy, która osiągnęła przed komornikiem umowę z ojcem jej dziecka w sprawie alimentów. Sąd uznał, że w takiej sytuacji nie ma potrzeby ustanawiania klauzuli wykonalności, bo ojciec płaci na wychowanie dziecka i komornik nie musi tego pilnować. 

Zarówno gmina, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że na podstawie umowy notarialnej nie może być zaakceptowany wniosek o przyznanie „500 plus”. Matka się odwołała od tej decyzji i sąd stanął po jej stronie.   

Poproszona o komentarz przez gazetę Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis, powiedziała, że „rząd tylnymi drzwiami ma ochotę wykluczyć z pomocy jak najwięcej dzieci”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD